Pilot RAF, generál Emil Boček, odešel do leteckého nebe

autor: | 25. 3. 2023 | Články

Foto: Vojenský historický ústav

Ve věku 100 let zemřel válečný veterán generál Emil Boček. O sobotním úmrtí posledního českého žijícího letce britského Královského letectva RAF informovalo v sobotu Komunitní centrum pro válečné veterány Brno.

Narodil se 25. února 1923 v brněnských Tuřanech. Na konci roku 1939 z protektorátu odešel tajně a tzv. balkánskou cestou se dostal z Evropy až do Bejrútu. Jako vojín pěšího pluku se v létě 1940 účastnil ústupových bojů ve Francii, v září téhož roku ale byl už v Británii a přihlásil se k letectvu.

V říjnu 1942 byl přijat do pilotního výcviku a mohl se tak stát jedním z nejmladších československých stíhacích pilotů, kteří měli za sebou operační lety během druhé světové války.

Byl přijat do RAF. Nejdříve sloužil jako mechanik, poté od října 1944 jako pilot-stíhač u československé 310. stíhací perutě, kde měl za sebou 26 operačních letů.

23. března 1996 se osobně setkal ke krátkému rozhovoru s britskou královnou Alžbětou II. během její čtyřhodinové návštěvě Brna.

Válečnému veteránovi a poslednímu žijícímu českému stíhacímu pilotovi britského Královského letectva poblahopřál ke stým narozeninám král Karel III. Dopis od něj předal oslavenci v březnu britský velvyslanec v České republice Matthew Field.

Generál Emil Boček je nositelem Řádu Bílého lva za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost. Toto vyznamenání mu předal v roce 2010 prezident Václav Klaus.

V roce 2018 obdržel čestné občanství města Brna. Prezident Miloš Zeman jej 8. května 2019 jmenoval armádním generálem.

O životě Emila Bočka vznikl v roce 2012 film „Nezlomní“. Jeho životní příběh také zachytil v knižní podobě jeden z pracovníků Vojenského historického ústavu Jiří Plachý. Publikace s názvem „Emil Boček – Strach jsem si nepřipouštěl“ vyšla v roce 2018.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.