Pilot RAF generál Emil Boček doletěl k životní stovce

autor: | 24. 2. 2023 | Články

Foto: Vojenský historický ústav

Životní příběh generála Emila Bočka, který se v sobotu 25. února dožívá 100 let, zachytil v knižní podobě jeden z pracovníků Vojenského historického ústavu Jiří Plachý. Publikace s názvem Emil Boček – Strach jsem si nepřipouštěl vyšla v roce 2018.

Narodil se 25. února 1923 v Brně. Na konci roku 1939 z Protektorátu Böhmen und Mähren odešel tajně a tzv. balkánskou cestou se dostal z Evropy až do Bejrútu. Jako vojín pěšího pluku se v létě 1940 účastnil ústupových bojů ve Francii, v září téhož roku ale byl už v Británii a přihlásil se k letectvu.

V říjnu 1942 byl přijat do pilotního výcviku a mohl se tak stát jedním z nejmladších československých stíhacích pilotů, kteří měli za sebou operační lety během druhé světové války.

Byl přijat do RAF. Nejdříve sloužil jako mechanik, poté od října 1944 jako pilot-stíhač u československé 310. stíhací perutě, kde měl za sebou 26 operačních letů.

23. března 1996 se osobně setkal ke krátkému rozhovoru s britskou královnou Alžbětou II. během její čtyřhodinové návštěvě Brna.

Generál Emil Boček je nositelem Řádu Bílého lva za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost. Toto vyznamenání mu předal v roce 2010 prezident Václav Klaus. Prezident Miloš Zeman jej 8. května 2019 jmenoval armádním generálem.

O jeho životě vznikl v roce 2012 také film Nezlomní.

V roce 2018 obdržel čestné občanství města Brna.

Generál Emil Boček je posledním žijícím českým stíhacím pilotem RAF.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.