Park na Moravském náměstí slavnostně otevřen: kavárna je v provozu

autor: | 15. 5. 2023 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Slunce, posezení na lavičkách, prolézačky pro děti a nově i kavárna Parq espresso bar, fontána s řadou funkcí a také veřejné toalety jsou nyní k dispozici v parku na Moravském náměstí.

Dnes, po rozsáhlé rekonstrukci, která trvala osm měsíců a stavební společnost Skanska ji ukončila loni na podzim, byla slavnostně spuštěna fontána a otevřena kavárna v parku na Moravském náměstí.

Původní betonovou kašnu, asfaltové cesty a již dosluhující travnaté plochy kompletně nahradil nový koncept architektonické kanceláře Consequence forma architects. Centrální část parku tvoří vodní plocha s proměnlivým charakterem, která může sloužit i k pořádání divadelních nebo hudebních představení. Důležitá průchozí trasa mezi ulicí Joštovou a Lidickou byla zachována a vydlážděna, uvnitř parku vznikla nová okružní pěšina, určená zejména pro procházky rodičů s dětmi a kočárky. Nedílnou součástí parku jsou nyní i desítky herních prvků pro děti a pískoviště, které dříve citelně chyběly. Bylo zde vysazeno 77 nových stromů, například javorů, dubů, jerlínů a dřezovců, 68 keřů, 36 tisíc sazenic trvalek a 67 tisíc kusů jarních cibulovin.

„Už několik týdnů obdivuji postupně kvetoucí různobarevné tulipány, narcisy, sasanky, orlíčky a spoustu dalších květin, kterých jsou tu stovky. A opravdu velkou radost mi dělají lavičky plné malých i velkých návštěvníků, dětí, které si tu hrají, studentů i dospělých, kteří zde odpočívají nebo si čtou. Ti všichni potvrzují, že rekonstrukce parku na Moravském náměstí se povedla,“ uvedla primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Nová kavárna s názvem Parq espresso bar má za cíl nabídnout lidem oázu klidu v krásně zrekonstruovaném parku, kde si ráno vypijí dobrou kávu a zakousnou čerstvý croissant, odpoledne si zde dají lehké jídlo a aperitiv a večer přijdou s přáteli na koktejl. V nabídce nebude chybět ani zmrzlina či farmářské párky v rohlíku pro děti, sendviče nebo smoothie.

Architekti z ateliéru Consequence forma architects podnik umístili do zakončení okružní stinné promenády pod staletými stromy. Dominantu stavby tvoří osmimetrová elipsa „Slunce“ podpírající střechu, která vznikla ve spolupráci architektů s umělcem Richardem Loskotem. Elipsa je přes den téměř neviditelná, v noci se západem slunce se naopak zvýrazní díky světelné instalaci.

„Spuštění fontány a otevření kavárny pro veřejnost je definitivní tečkou za rozsáhlou rekonstrukcí parku na Moravském náměstí. Na provozovatele kavárny jsme při výběru kladli vysoké nároky a nabídka služeb a sortimentu tomu odpovídá. Součástí budovy kavárny jsou i veřejné toalety, které slouží pro návštěvníky parku zdarma. Fontána dokáže vytvořit vodní jezero, má řadu větších a menších trysek, vodní mlhu pro osvěžení v parných dnech a večer bude díky podsvětlení hladiny tvořit magickou atmosféru,“ upřesnil Ing. arch. Vojtěch Mencl, starosta městské části Brno-střed.

Kavárna bude v provozu celoročně denně s otevírací dobou od 8.00 do 22.00 hodin. Ve stejném časovém úseku budou přístupné i veřejné toalety. Uvnitř kavárny bude k dispozici 14 míst k sezení a na venkovní terase zhruba 70 míst. Provozovatel plánuje zavést vratný systém nápojových kelímků, aby si lidé mohli odnést nápoj s sebou i do parku.

Velkým lákadlem se ukázala být i fontána na centrální ploše parku, kterou ve zkušebním provozu využívala a obdivovala řada návštěvníků. Fontána bude v provozu v určité konkrétní časy a je možné ji naprogramovat také podle teploty vzduchu. Bude v provozu podle počasí od jara do podzimu a v zimě ji nahradí veřejné kluziště.

„Přejeme vám, abyste si zrekonstruovaný park užili,“ uzavřela primátorka a starosta doplnil: „A děkujeme všem, kteří se na jeho rekonstrukci podíleli.“

 

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.