Park na Moravském náměstí slavnostně otevřen: kavárna je v provozu

autor: | 15. 5. 2023 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Slunce, posezení na lavičkách, prolézačky pro děti a nově i kavárna Parq espresso bar, fontána s řadou funkcí a také veřejné toalety jsou nyní k dispozici v parku na Moravském náměstí.

Dnes, po rozsáhlé rekonstrukci, která trvala osm měsíců a stavební společnost Skanska ji ukončila loni na podzim, byla slavnostně spuštěna fontána a otevřena kavárna v parku na Moravském náměstí.

Původní betonovou kašnu, asfaltové cesty a již dosluhující travnaté plochy kompletně nahradil nový koncept architektonické kanceláře Consequence forma architects. Centrální část parku tvoří vodní plocha s proměnlivým charakterem, která může sloužit i k pořádání divadelních nebo hudebních představení. Důležitá průchozí trasa mezi ulicí Joštovou a Lidickou byla zachována a vydlážděna, uvnitř parku vznikla nová okružní pěšina, určená zejména pro procházky rodičů s dětmi a kočárky. Nedílnou součástí parku jsou nyní i desítky herních prvků pro děti a pískoviště, které dříve citelně chyběly. Bylo zde vysazeno 77 nových stromů, například javorů, dubů, jerlínů a dřezovců, 68 keřů, 36 tisíc sazenic trvalek a 67 tisíc kusů jarních cibulovin.

„Už několik týdnů obdivuji postupně kvetoucí různobarevné tulipány, narcisy, sasanky, orlíčky a spoustu dalších květin, kterých jsou tu stovky. A opravdu velkou radost mi dělají lavičky plné malých i velkých návštěvníků, dětí, které si tu hrají, studentů i dospělých, kteří zde odpočívají nebo si čtou. Ti všichni potvrzují, že rekonstrukce parku na Moravském náměstí se povedla,“ uvedla primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Nová kavárna s názvem Parq espresso bar má za cíl nabídnout lidem oázu klidu v krásně zrekonstruovaném parku, kde si ráno vypijí dobrou kávu a zakousnou čerstvý croissant, odpoledne si zde dají lehké jídlo a aperitiv a večer přijdou s přáteli na koktejl. V nabídce nebude chybět ani zmrzlina či farmářské párky v rohlíku pro děti, sendviče nebo smoothie.

Architekti z ateliéru Consequence forma architects podnik umístili do zakončení okružní stinné promenády pod staletými stromy. Dominantu stavby tvoří osmimetrová elipsa „Slunce“ podpírající střechu, která vznikla ve spolupráci architektů s umělcem Richardem Loskotem. Elipsa je přes den téměř neviditelná, v noci se západem slunce se naopak zvýrazní díky světelné instalaci.

„Spuštění fontány a otevření kavárny pro veřejnost je definitivní tečkou za rozsáhlou rekonstrukcí parku na Moravském náměstí. Na provozovatele kavárny jsme při výběru kladli vysoké nároky a nabídka služeb a sortimentu tomu odpovídá. Součástí budovy kavárny jsou i veřejné toalety, které slouží pro návštěvníky parku zdarma. Fontána dokáže vytvořit vodní jezero, má řadu větších a menších trysek, vodní mlhu pro osvěžení v parných dnech a večer bude díky podsvětlení hladiny tvořit magickou atmosféru,“ upřesnil Ing. arch. Vojtěch Mencl, starosta městské části Brno-střed.

Kavárna bude v provozu celoročně denně s otevírací dobou od 8.00 do 22.00 hodin. Ve stejném časovém úseku budou přístupné i veřejné toalety. Uvnitř kavárny bude k dispozici 14 míst k sezení a na venkovní terase zhruba 70 míst. Provozovatel plánuje zavést vratný systém nápojových kelímků, aby si lidé mohli odnést nápoj s sebou i do parku.

Velkým lákadlem se ukázala být i fontána na centrální ploše parku, kterou ve zkušebním provozu využívala a obdivovala řada návštěvníků. Fontána bude v provozu v určité konkrétní časy a je možné ji naprogramovat také podle teploty vzduchu. Bude v provozu podle počasí od jara do podzimu a v zimě ji nahradí veřejné kluziště.

„Přejeme vám, abyste si zrekonstruovaný park užili,“ uzavřela primátorka a starosta doplnil: „A děkujeme všem, kteří se na jeho rekonstrukci podíleli.“

 

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.