Nové vimperky ozdobí rekonstruovaný kostel sv. Jakuba

autor: | 18. 4. 2023 | Články, Doporučené, Kultura

Foto: Aleš Pelikán

První ozdobné prvky na vrchol jižní stěny kostela sv. Jakuba vyzvedl v pondělí čtyřiadvacetitunový jeřáb. Jde o takzvané vimperky. Původně farnost předpokládala, že bude stačit oprava těch původních, ukázalo se však, že jsou v horším stavu, než se čekalo. Bylo proto nutné vyrobit nové vimperky. To zaměstnalo řadu kamenických dílen. Oprava kostela původně propočtená na více než 130 milionů korun se tak prodražila o další miliony. Farnost tak aktuálně hledá další zdroje na pokrytí zvýšených nákladů.

„Lidé velmi příznivě zareagovali na možnost symbolické adopce vyměněných okenních tabulek, proto teď chystáme rozšíření nabídky právě o kamenné prvky. Ukazujeme tím, na co konkrétně peníze od dárců vynakládáme a velmi oceňujeme vstřícnost lidí,“ řekl farář kostela sv. Jakuba Jan Pacner.

Oprava se podle něj určitě protáhne do příštího roku, uvnitř by ale mělo být vše hotové už na podzim. Turisté i věřící by se do kostela mohli vrátit o adventu. Kostel ale bude jednorázově otevřen pro širokou veřejnost už 2. června při příležitosti konání Noci kostelů.

Po skončení oprav se nově stane zároveň místem s nejvyšší vyhlídkou v historickém centru. Lidé se dostanou do výšky 42 metrů, tedy zhruba poloviny devadesátimetrové věže. „Bude to krásné místo, které by mohlo zvýšit atraktivitu kostela a stát se lákadlem pro Brňany a turisty,“ věří Pacner.

 

 

Vimperk (z němčiny) je trojúhelníkový štít nad portály a okny, zdůrazňující vertikalitu stavby v gotické nebo novogotické architektuře.

Pokračovat se bude usazením dalších vimperků tento a následující pátek. Práce budou v dalších týdnech pokračovat umístěním chrličů, fiál a gotických kytek.

Kostel svatého Jakuba Staršího je pozdně gotický trojlodní kostel, jehož historie sahá do počátku 13. století. Jedná se o významnou dochovanou památku městské církevní architektury na našem území. V roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou. Je v něm pochován vůdce obránců Brna proti švédskému obléhání města v roce 1645 Louis Raduit de Souches.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.