Noc kostelů: v pátek se otevře i jinak nepřístupná kaple

autor: | 1. 6. 2023 | Články

Foto: Biskupství brněnské – Kaple Krista na hoře Olivetské

Pro letošní jubilejní 15. ročník Noci kostelů v Brně připravili pořadatelé v brněnské diecézi stovky zajímavých programů. Vedle prohlídek kostelů, kaplí i přilehlých areálů návštěvníky čekají také hudební, taneční, tvořivé, multižánrové i dětské pořady, přednášky, besedy a workshopy. Na území brněnské diecéze otevře své prostory 212 sakrálních staveb.

Noc kostelů nabízí zároveň zajímavá témata, související s významnými výročími, která připadají na letošní rok:
150 let od narození sv. Terezie z Lisieaux
300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho-Aichela
400 let od dokončení díla „Labyrint světa a ráj srdce“ J. A. Komenského
500 let od narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské
600 let od narození Mikuláše Koperníka

Obecné téma Jak se staví kostel nabídne farnost Brno-Lesná, kde je připraveno ohlédnutí a zajímavosti z let přípravy a budování nedávno otevřeného kostela blahoslavené Restituty.

Starobrněnská bazilika má na programu akce zaměřené na 700. výročí založení kláštera a baziliky Eliškou Rejčkou. Pro děti zde bude připraven kvíz ke královně Rejčce a pro jejich dospělý doprovod ochutnávka klášterního piva a vína na nádvoří u baziliky.

Mezi sakrální stavby se letos přiřadí i barokní klenot v samotném centru Brna – Kaple Krista na hoře Olivetské, která se nachází ve zdevastovaném vnitrobloku Kláštera sester sv. Voršily na rohu ulic Orlí a Josefská. Ta bude opět přístupná pouze jeden večer. Zvenčí nenápadná budova je tajemná nejen svou prakticky neprobádanou historií, ale i zcela unikátní výzdobou, jakou běžně v církevních stavbách nevídáme. Právě pro tuto tajuplnost se stala již pro několik manželských párů, které měly to štěstí, že se o ní dozvěděli, originálním místem pro svatební obřad.

Letos bude prohlídka ještě atraktivnější, protože bude doplněna o prezentaci výsledků archeologického průzkumu, který v areálu proběhl v tomto a minulém roce, o přednášku o vývoji architektury kláštera v průběhu uplynulých staletí a o prezentaci plánů na velkolepou revitalizaci celého areálu.

Tuto lokalitu čeká největší změna nejméně za posledních sto let. Klášterní zahrada se otevře veřejnosti a propojí Josefskou a Orlí. V ní vznikne místo pro odpočinek a setkávání s nezaměnitelným geniem loci, jehož součástí bude i zrestaurovaná Kaple Krista na hoře Olivetské s kavárnami a restauracemi v přízemních a podzemních prostorách kláštera.

Pestrou nabídku programů Noci kostelů v Brně i v okolí naleznete v tištěných novinách, pro aktuální informace o zapojených místech sledujte web nockostelu.cz.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.