Naši předkové se před čtyřmi tisíci lety usadili v Heršpicích

autor: | 16. 3. 2023 | Články, Kultura

Foto: ilustrační foto UAPP Brno

Se zahájením stavební sezony začaly v Brně také práce na rozšíření dálnice D1 na šest pruhů. Spolu se skrývkou zeminy a přípravou stavby byl zahájen i archeologický průzkum lokality.

Archeologové už odkryli zhruba patnáct objektů prastarého sídliště. Osada z období staršího eneolitu (přibližně čtyři tisíce let před naším letopočtem) zaujala odborníky svým uspořádáním.

Pracovníci Ústavu archeologické památkové péče provedli v místech mezi Horními a Dolními Heršpicemi záchranný průzkum, při němž se jim povedlo odkrýt sídliště kultury nálevkovitých pohárů ze zhruba 4. tisíciletí před naším letopočtem.

„Odkryli jsme také větší počet zásobních jam k uskladňování obilí. Zdá se, že osada byla původně farmářská, tedy zaměřená na zemědělství, i když se u této kultury předpokládá spíš kočovný nebo pastevecký způsob života,“ sdělil archeolog Petr Kos z Ústavu archeologické památkové péče.

Při pokračování výzkumu směrem k nivě řeky Svratky se podle něj dají očekávat další objevy sídlišť z různých epoch. Území jižně od Brna je totiž specifické tím, že je tady velmi staré osídlení, které od neolitu pokračuje po středověk. Když se dělaly velké skrývky kolem řeky Bobravy a Modřic při rozšiřování průmyslové zóny, našly se tisíce objektů z různých dob.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.