Napoleon zanechal v Brně výraznou stopu, zítra se sem vrátí

autor: | 8. 4. 2023 | Články

Foto: ilustrační

Francouzský císař byl v Brně 20. až 29. listopadu 1805 před svým nejslavnějším vítězstvím v bitvě u Slavkova. Místem jeho pobytu se stal Místodržitelský palác na dnešním Moravském náměstí. Vrátil se sem 7. prosince, o den později se v kostele svatého Jakuba zúčastnil zádušní mše za generála Valhuberta, který v bitvě podlehl smrtelnému zranění.

Město opustil se svou osobní gardou 12. prosince. Pobyt okupační armády přinesl obyvatelům města kromě pohledu na vojenskou parádu dost útrap, včetně nutnosti postarat se vojsku o obživu.

K druhé jeho návštěvěBrna došlo ve dnech 16. až 18. září 1809a Napoleon opět nocoval v Místodržitelském paláci. Město bylo zastávkou po sjednaném příměří, jemuž předcházela bitva u Znojma. Po příjezdu si císař s doprovodem vyjel na Špilberk. Před odjezdem rozkázal zbořit opevnění hradu. Jeho vojáci, kteří Brno obsadili již dříve, uspořádali 15. srpna v Lužánkách velkou oslavu císařových čtyřicátých narozenin, které se zúčastnila brněnská honorace.

Připomínkou završení tzv. Dunajského tažení Napoleona I. v roce 1809 a oslavou jeho 40. narozenin v Brně bude nedělní Show na koních, skládající se z ukázky výcviku kavalérie koní a jezdců Napoleonovy armády a pluku gardových jízdních myslivců v podání historické skupiny Štvanci. Začátek představení je ve 14 hodin v Denisových sadech.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.