Na Zelený čtvrtek vyplují lodě na hladinu přehrady a zahájí už 77. sezónu

autor: | 5. 4. 2023 | Články

Foto: DPMB

Jako velikonoční dárek svezou první letošní cestující už 6. dubna lodě Dopravního podniku města Brna. Po slavnostním nástupu kapitánů, který začne v 15 hodin u přístaviště v Bystrci, čeká přítomné plavba po přehradě. První pravidelný odjezd podle jízdního řádu je v 16 hodin.

Na hladinu Prýglu se vydá flotila sedmi lodí: Lipsko, Vídeň, Utrecht, Dallas, Stuttgart, Morava a jednopalubová loď Brno. Pro ně je charakteristický pohon na baterie. Ta loňská byla pro dopravní podnik rekordní. Po údolní nádrži se od dubna do října svezlo více než 290 tisíc osob, což bylo nejvíce od 80. let minulého století. Letošní plavební sezona je již 77.

Slavnostní zahájení provozu lodní dopravy na Brněnské přehradě se konalo 5. května 1946. Lodě dostaly jména Morava a Brno, každá z nich mohla pojmout až 103 cestujících. Pohon už tehdy zajišťovaly akumulátorové baterie, což je evropský unikát. O plavbu byl obrovský zájem. Nejprve pluly lodě jen ke hradu Veveří. Do konce první sezony převezly obě lodě 128 tisíc cestujících.

V roce 1948 došlo k prodloužení plavební dráhy do zastávky Mečkov, o rok později byla lodní doprava prodloužena až k mostu pod Veverskou Bítýškou. Celková délka plavby tak dosáhla 9,3 kilometru.

Jediným rokem, kdy lodě v dosavadní historii nevypluly, byl rok 2009, a to kvůli výraznému snížení hladiny v souvislosti s realizací opatření v boji se sinicemi a umožnění koupání rekreantům po celou letní sezonu.

V následujícím roce byla na vodu spuštěna nová loď Lipsko, kterou postupně doplnily další čtyři lodí stejného typu a které byly rovněž pojmenovány po partnerských městech Brna.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.