Na vídeňské letiště bude jezdit z Brna Gepard Express

autor: | 29. 3. 2023 | Články

Foto: ilustrační

Přímé vlaky z moravské metropole na vídeňské letiště Schwechat bude namísto stávajícího RegioJetu od 11. června vypravovat společnost Gepard Express. Linka je v současnosti v pilotní fázi, která skončí 10. června. Záměr pokračovat v této veřejné službě i nadále, ale pod záštitou jiného dopravce, schválili ve středu brněnští radní. Změní se také časy odjezdů a doba jízdy.

Aktuálně jezdí přímý vlak z Brna na letiště ve 3:43, v opačném směru vyjíždí ve 21:15 hodin. Cesta trvá v průměru dvě hodiny. Od 11. června budou časy spojů pro cestující výhodnější. Vlaky Gepard Express budou vyjíždět z Brna ve 02:15 a na cestu zpět se vydají ve 23:10 hodin.

Díky tomu bude možné při brzkém příjezdu na letiště a pozdějším odjezdu z něj stihnout celou ranní odletovou a večerní příletovou špičku. Doba jízdy s novým dopravcem se zkrátí na hodinu a pětatřicet minut. Oproti dnešnímu stavu stráví cestující ve vlaku přibližně o 35 minut méně. Spoj bude částečně hradit město, stejně jako je tomu v současné pilotní fázi.

Zájem provozovat linku Brno – Wien/Schwechat projevil kromě Gepard Expressu také stávající poskytovatel služby, společnost RegioJet. O vítězi rozhodla nižší nabídková cena a kratší doba jízdy.

V rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) dojde v příštím roce je změně provozovatele na několika regionálních tratích. České dráhy nahradí Arriva například na tratích Břeclav – Znojmo nebo Hodonín – Zaječí.

A ještě jedna novinka. Od roku 2026 bude spojení Prahy s Jihlavou a Brnem přes Vysočinu nasazením moderních souprav komfortnější a rychlejší. Ve výběrovém řízení, kam se hlásily i České dráhy, vybralo ministerstvo dopravy RegioJet. Nové vlaky budou jezdit rychlostí až dvě stě kilometrů za hodinu. Cestující budou mít ve vozech k dispozici připojení k internetu a prodej občerstvení.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.