Významným projektem Muzea města Brna tohoto roku je výjimečná výstava věnovaná královně Elišce Rejčce a zmizelým gotickým rukopisům. Poprvé po 240 letech bude v České republice, na Špilberku od 1. června do 20. srpna k vidění ojedinělý soubor rukopisů, které nechala Eliška Rejčka na své náklady pořídit a věnovala je klášteru cisterciaček na Starém Brně, od jehož založení letos uplynulo 700 let.
Vídeňské rukopisy od roku 1782 dosud nikdy neopustily rakouskou metropoli. Až při příležitosti letošního kulatého výročí kláštera se podařilo letos zrealizovat organizačně velmi náročnou zápůjčku čtyř exemplářů a převést je do Brna. Zde budou vystaveny se svými třemi moravskými protějšky. Soubor gotických knih z původního majetku Elišky Rejčky tak bude po 240 letech prakticky kompletní.
Na výstavě doprovodí rukopisy výběr archeologických nálezů z cisterciáckého kláštera v Owińskách nacházejícího se nedaleko Poznaně, kde Eliška Rejčka trávila dětství. Jako připomínka mladších osudů Starobrněnského kláštera bude vystavena barokní kopie Palladia města Brna, tedy obrazu černé madony, která se stala symbolem baziliky Panny Marie po příchodů řádu bosých augustiniánů na Staré Brno.