Na Brněnské přehradě se realizuje další fáze boje proti sinicím

autor: | 28. 8. 2023 | Články

Foto: Povodí Moravy

Letos zahájilo Brno, Jihomoravský kraj a Povodí Moravy již čtvrtou etapu opatření na podporu kvality vody v největší přírodní nádrži na území města. Celý systém je založený na dvou klíčových prvcích: dávkování síranu železitého a provozu míchacích a vzduchovacích věží.

V první fázi intenzifikace aeračního systému dojde k postupné výměně pěti vzduchovacích věží za míchací a přibude jedna míchací věž v Rakovecké zátoce. Novou věž připraví vodohospodáři na instalaci pod hladinu brněnské nádrže na konci srpna.

„Průběžně jsme monitorovali a ověřovali efektivitu všech dílčích opatření. Monitoring nám potvrdil, že míchací věže mají z hlediska zabránění rozvoje sinic větší účinnost, než věže vzduchovací. Proto přidáme jednu novou věž do Rakovecké zátoky a odpojíme vzduchovací věže, které nahradíme zcela novými míchacími věžemi,“ popsal zefektivnění systému náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Lukáš Dubec.

 

 

Zvýšení počtu míchacích věží má za cíl, aby se teplá a okysličená voda u hladiny, ve které se sinicím daří, promíchala s chladnější, což zpomaluje rozvoj sinic a současně pozitivně okysličuje spodní bezkyslíkaté vrstvy nádrže,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

„Než jsme na Brněnské přehradě zahájili tento projekt, bylo koupání v nádrži možné většinou jen do poloviny července, poté krajská hygienická stanice vyhlásila zákaz koupání. Od roku 2010 se nám daří kvalitu vody udržovat na dobrých hodnotách po celou koupací sezonu,“ konstatoval náměstek primátorky Jaroslav Suchý.

Přitékající voda s sebou přináší obrovské množství fosforu a dusíku, a právě tyto látky způsobují každoroční přemnožení sinic. O nutnosti vyčistit řeku Svratku se hovořilo už v roce 2005. Řešení bylo hned od začátku jasné – přesvědčit obyvatele, aby nepoužívali škodlivé prací a mycí prostředky, vybudovat v obcích na toku čističky a postavit protipovodňová opatření, která zamezí erozi půdy a tím i splachování dusíkatých hnojiv do řeky.

 

 

Projekt Čistá Svratka byl spuštěn v roce 2009, kdy došlo k upuštění hladiny údolní nádrže a k leteckému vápnění obnažených břehů. V historii lodní dopravy to byl jediný rok, kdy na hladinu nevypluly lodě.

Na každý rok projektu Čistá Svratka je vyčleněno přibližně 16 milionů korun, které hradí rovným dílem město Brno a Jihomoravský kraj. Provoz opatření zajišťuje státní podnik Povodí Moravy, pravidelný a podrobný monitoring kvality vody pak krajská hygienická stanice.

V úterý 29. srpna se zástupci zainteresovaných stran zúčastní na přehradě kontrolního dne. Na pontonu se seznání s fungováním aerační věže a s realizací čtvrté etapy opatření na podporu kvality vody.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.