MUNI BioPharma Hub: Masarykova univerzita získá v Bohunicích nové výzkumné centrum

autor: | 25. 5. 2023 | Články

Foto: vizualizace MUNI BioPharma Hub

Univerzitní kampus v Brně – Bohunicích se rozroste o unikátní vzdělávací a výzkumnou budovu. Projekt MUNI BioPharma Hub za přibližně 2,5 miliardy korun získal stavební povolení. Výstavba bude součástí procesu stěhování farmaceutická fakulty, která se v roce 2023 vrátila pod Masarykovu univerzitu právě do kampusu v Bohunicích.

Projekt MUNI BioPharma Hub představuje unikátní spojení moderních výukových prostor Farmaceutické fakulty MU a špičkové výzkumné infrastruktury Preklinického centra a Centra molekulární medicíny. Budova bude poskytovat zázemí také pro vědeckou výchovu v oblasti farmakologického či biomedicínského výzkumu a přispěje ke zvýšení odolnosti české společnosti vůči očekávaným (prevence, diagnostika a léčba chronických onemocnění) i neočekávaným hrozbám. Podle naplánovaného harmonogramu by výstavba měla být zahájena letos v srpnu.

Tato stavba znamená zásadní investici do budoucnosti celé univerzity s podstatnými dopady do regionu i celé České republiky. „Špičková farmacie je jedno z nejnáročnějších odvětví, které má však zásadní vliv na celou naši populaci. Viděli jsme to u covidu, vidíme to i teď, kdy se otevírají diskuze o lékové nesoběstačnosti České republiky či nutnosti koordinované spolupráce v této oblasti na úrovni EU,“ uvedl rektor Martin Bareš.

V šesti patrech na 13 500 metrech čtverečních najdou studenti i pedagogové moderní, nadčasové a prostorově i technologicky velkorysé prostory pro vzdělávací i výzkumnou činnost. Farmaceutická fakulta se tak přiblíží nejen lékařské a přírodovědecké fakultě či výzkumnému centru CEITEC, s nimiž je tematicky úzce propojena.

V podzemních prostorách jsou plánované laboratoře, které umožní fakultě vyrábět menší certifikované šarže léků pro spolupracující farmaceutické společnosti a další partnery. Studenti tak již při studiu získají zkušenost s reálnou výrobou léků. Pokud vše půjde podle plánu, provoz MUNI BioPharma Hubu by měl být spuštěn v polovině roku 2026.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.