MUNI BioPharma Hub: Masarykova univerzita získá v Bohunicích nové výzkumné centrum

autor: | 25. 5. 2023 | Články

Foto: vizualizace MUNI BioPharma Hub

Univerzitní kampus v Brně – Bohunicích se rozroste o unikátní vzdělávací a výzkumnou budovu. Projekt MUNI BioPharma Hub za přibližně 2,5 miliardy korun získal stavební povolení. Výstavba bude součástí procesu stěhování farmaceutická fakulty, která se v roce 2023 vrátila pod Masarykovu univerzitu právě do kampusu v Bohunicích.

Projekt MUNI BioPharma Hub představuje unikátní spojení moderních výukových prostor Farmaceutické fakulty MU a špičkové výzkumné infrastruktury Preklinického centra a Centra molekulární medicíny. Budova bude poskytovat zázemí také pro vědeckou výchovu v oblasti farmakologického či biomedicínského výzkumu a přispěje ke zvýšení odolnosti české společnosti vůči očekávaným (prevence, diagnostika a léčba chronických onemocnění) i neočekávaným hrozbám. Podle naplánovaného harmonogramu by výstavba měla být zahájena letos v srpnu.

Tato stavba znamená zásadní investici do budoucnosti celé univerzity s podstatnými dopady do regionu i celé České republiky. „Špičková farmacie je jedno z nejnáročnějších odvětví, které má však zásadní vliv na celou naši populaci. Viděli jsme to u covidu, vidíme to i teď, kdy se otevírají diskuze o lékové nesoběstačnosti České republiky či nutnosti koordinované spolupráce v této oblasti na úrovni EU,“ uvedl rektor Martin Bareš.

V šesti patrech na 13 500 metrech čtverečních najdou studenti i pedagogové moderní, nadčasové a prostorově i technologicky velkorysé prostory pro vzdělávací i výzkumnou činnost. Farmaceutická fakulta se tak přiblíží nejen lékařské a přírodovědecké fakultě či výzkumnému centru CEITEC, s nimiž je tematicky úzce propojena.

V podzemních prostorách jsou plánované laboratoře, které umožní fakultě vyrábět menší certifikované šarže léků pro spolupracující farmaceutické společnosti a další partnery. Studenti tak již při studiu získají zkušenost s reálnou výrobou léků. Pokud vše půjde podle plánu, provoz MUNI BioPharma Hubu by měl být spuštěn v polovině roku 2026.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.