Milan Kundera má v Brně svoji knihovnu

autor: | 2. 4. 2023 | Články

Foto: Moravská zemská knihovna

Za účasti ministra kultury Martina Baxy, ředitele Moravské zemské knihovny Tomáše Kubíčka a dalších hostů byla v sobotu u příležitosti 94. narozenin brněnského rodáka slavnostně otevřena Knihovna Milana Kundery. Byly jí vyhrazeny prostory v prvním patře Moravské zemské knihovny v Kounicově ulici.

Veřejnosti tak byl zpřístupněn světově unikátní prostor s více než třemi tisíci autorskými publikacemi jeho děl, rozsáhlým archivem jeho tvorby v podobě kritik, které vycházely ve světových médiích, a část listinného archivu, který obsahuje autorovu korespondenci například s Federicem Fellinim, Fernando Arrabalem nebo Françoisem Truffautem.

Přeji oběma knihovnám, jak té Kunderově, tak Moravské zemské, ať nadále žijí jak ty nejlepší možné spojité nádoby. Bude to nepochybně oboustranně obohacující,“ řekl ve svém úvodním projevu ministr Martin Baxa.

 

 

Knihovnu Milana Kundery zřídila Moravská zemská knihovna na základě daru manželů Kunderových, který byl vloni převezen do Brna. Tuto kolekci rozšířila o další knižní publikace jak autorových textů, tak textů, které reflektují jeho tvorbu. Díky smlouvě s manželi Kunderovými a správci autorských práv je pak celý fond dále obohacován o nová vydání Kunderových knih.

V prostorách knihovny budou dále k dispozici počítače s audioverzemi děl Milana Kundery v češtině, angličtině, francouzštině či němčině. Další počítače budou sloužit ke studiu digitalizovaných děl a postupně digitalizovaného archivního materiálu.

Knihovna má sloužit i jako místo setkávání s kulturním programem, který bude zaměřený na literární i společenská témata. Skladbu programu určuje Dramaturgická rada Knihovny Milana Kundery, kterou tvoří významné osobnosti evropského literárního či kulturního života. Otevřená bude v pracovních dnech od 10 do 17 hodin.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.