Městská policie opatří kola proti odcizení mikrotečkou

autor: | 18. 4. 2023 | Články

Foto: ilustrační

Během krátké doby budou mít Brňané další možnost, jak ohlídat svá jízdní kola, koloběžky nebo invalidní vozíky před krádeží. Umožní jim to speciální roztok, který budou aplikovat strážníci.

Ten budou mít k dispozici od června, v sobě nese syntetickou DNA. Celému postupu preventisté říkají „mikrotečka“ a žádat o ni mohou lidé starší 15 let s trvalým pobytem v Brně, mladší pak v doprovodu zákonných zástupců.

Mikrotečka není lidským okem viditelná, pod UV lampou se však rozzáří modrou barvou. „Miniaturní rozměry umožňují nanést roztok na několik míst současně. Na jízdním kole tak může být třeba hned deset za běžných okolností neviditelných bodů. Jejich jedinečný kód zadají strážníci do databáze a v případě, že se ztratí, nebo ho někdo ukradne, bude možné i nadále spolehlivě určit jeho vlastníka,“ přiblížil aplikaci ředitel brněnské městské policie Luboš Oprchal.

Značení je velmi odolné a po necelé půlhodině schnutí utvoří těžko odstranitelnou vrstvu. Na opatření touto mikrotečkou navíc upozorní výstražná nálepka, která bude případného pachatele krádeže varovat, že může mít potíže zbavit se všech indikátorů bez celkového poškození.

Městská policie nyní projekt připravuje, od města na něj získala dotaci 135 tisíc korun. Z této částky bude financován i rezervační systém dostupný na webu strážníků a Dopravního hřiště Brno. Samotná registrace se uskuteční na hřišti v Bauerově ulici. Údaje se zadávají do databáze Refiz.eu.

Pilotní fáze umožní označit až 400 jízdních kol nebo koloběžek. Pokud zaevidovaný člověk kolo opatřené mikrotečkou prodá, měl by tuto skutečnost oznámit a tím potvrdit, že nebylo odcizeno.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.