Lístečky od strážníků za okny aut končí. Co bude dál?

autor: | 29. 2. 2024 | Články

Foto: Městská policie Brno

Brněnští strážníci zavádějí nový způsob, jak řidičům umožnit platbu pokut za přestupky bez lístečku za oknem a návštěvy u přepážky na Křenové. Řidičům tím ušetří čas a sobě administrativu. Od pátku 1. března proto téměř zmizí z ulic nechvalně známé lístečky vkládané za stěrače.

Přelomovou změnu umožní spolupráce s brněnským magistrátem. Zákon výslovně vyžaduje, aby při ukládání pokuty dotyčný souhlasil, mimo jiné, s právní kvalifikací skutku a konkrétní částkou. Na městskou policii se proto doteď musel každý dostavit osobně, protože tento postup nebyl možný bez ověření totožnosti. Kdo na lísteček umístěný za oknem nereagoval k projednání přestupku se nedostavil, riskoval zahájení správního řízení, kde už nemusel zaplatit jen případnou pokutu v případně prokázání přestupku, ale navíc také náklady řízení. Nově se většina odhalených dopravních přestupků, u kterých strážníci přímo nezastihnou řidiče u vozidla, postoupí magistrátnímu odboru přestupků v dopravě a ten využije institutu objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla.

V datové nebo poštovní schránce potom provozovatel vozidla nalezne výzvu k uhrazení takzvané určené částky. Nejedná se tedy podle zákonné terminologie o pokutu, nicméně konečný efekt je stejný. Platbu je možné jednoduše poukázat například z internetového nebo mobilního bankovnictví.

„Pro veřejnost je to usnadnění a významný krok k uživatelskému komfortu. Mobilita je navíc v dnešní době vysoká a často se nám ozývali lidé ze vzdálených měst poté, co v Brně špatně zaparkovali a nestihli případ dořešit na služebně. Projednání pro ně znamenalo cestu z druhého konce republiky,“ uvádí jeden z běžných případů Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Provozovatel samozřejmě nepřichází o svou zákonnou možnost nahlásit, kdo v době spáchání přestupku vozidlo řídil a tím se zbavit povinnosti platit pokutu, respektive takzvanou určenou částku. Hlídky městské policie už nebudou muset vypisovat lístečky, které v nepříznivém počasí často rozmáčel déšť nebo sníh. A nebo je zlomyslný kolemjdoucí prostě a jednoduše zahodil. Sníží se také administrativa spojená s dodatečným projednáváním přestupků. Pokud však strážníci zastihnou řidiče přímo u vozidla, vyřeší s ním v souladu se zákonem přestupkové jednání stejně jako doposud.

Jedinou výjimkou, kdy se při nesprávném parkování budou papírová upozornění vyplňovat i nadále, jsou neoprávněné zábory veřejného prostranství vozidlem. Jejich projednání je totiž v kompetenci městských částí, nikoliv města Brna. Tvoří však jen nepatrný zlomek všech dopravních přestupků, přibližně okolo čtyř procent.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.