Lidé se na Moraváku už brouzdají vodou, zbývá otevřít kavárnu

autor: | 24. 4. 2023 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Uprostřed plochy na Moravském náměstí se vytvořilo jezero. Nejde ale o lagunu, která vznikla v minulých dnech po vydatných deštích, ale o nový prvek, který ozvláštní na podzim zrekonstruovaný park v centru města.

Brněnské moře, zrcadlo anebo jezero. Tak už si nový vodní prvek, jehož zkušební provoz začal minulý týden, pojmenovali Brňané. „Plocha je zaplněná vodou, cirkuluje a přes odtokové žlaby po jejím obvodu pomalu odtéká. Chceme vyzkoušet funkčnost systému cirkulace, odtoku a těsnění,“ uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Tento stav je pouze jednou z variant využití. Řada nainstalovaných trysek zajišťuje větší či menší proudy. Jsou tam rovněž mlžné trysky a světla, která mohou vodní proudy v různých barevných režimech osvětlovat. Systém lze naprogramovat na různé varianty podle venkovní teploty a času.

Vodní plochu oceňuje například jedna z žen, která chodí přes park denně do práce. „Byl to dobrý nápad. Nejde o klasickou kašnu, ale připomíná mi to brouzdaliště. Voda sahá uprostřed maximálně po kolena, takže se v ní dá osvěžit, ale nedá se v ní koupat, jak to vidím v létě například u fontány u Janáčkova divadla nebo před JAMU na Komenského náměstí,“ svěřila se Brněnskému hlasu Jitka Novosadová.

Díky dešťivému a chladnějšímu počasí se park už pěkně zazelenal a v záhonech rozkvetly první jarní květiny. Poslední tečkou za rekonstrukcí bude kavárna. „Vybrali jsme už jejího provozovatele, ten teď zařizuje vybavení a během května by chtěl otevřít. Součástí kavárny s venkovním posezením budou také veřejné toalety, které budou pro veřejnost zdarma,“ řekla mluvčí radnice Dobešová.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.