Lidé se na Moraváku už brouzdají vodou, zbývá otevřít kavárnu

autor: | 24. 4. 2023 | Články

Foto: Aleš Pelikán

Uprostřed plochy na Moravském náměstí se vytvořilo jezero. Nejde ale o lagunu, která vznikla v minulých dnech po vydatných deštích, ale o nový prvek, který ozvláštní na podzim zrekonstruovaný park v centru města.

Brněnské moře, zrcadlo anebo jezero. Tak už si nový vodní prvek, jehož zkušební provoz začal minulý týden, pojmenovali Brňané. „Plocha je zaplněná vodou, cirkuluje a přes odtokové žlaby po jejím obvodu pomalu odtéká. Chceme vyzkoušet funkčnost systému cirkulace, odtoku a těsnění,“ uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Tento stav je pouze jednou z variant využití. Řada nainstalovaných trysek zajišťuje větší či menší proudy. Jsou tam rovněž mlžné trysky a světla, která mohou vodní proudy v různých barevných režimech osvětlovat. Systém lze naprogramovat na různé varianty podle venkovní teploty a času.

Vodní plochu oceňuje například jedna z žen, která chodí přes park denně do práce. „Byl to dobrý nápad. Nejde o klasickou kašnu, ale připomíná mi to brouzdaliště. Voda sahá uprostřed maximálně po kolena, takže se v ní dá osvěžit, ale nedá se v ní koupat, jak to vidím v létě například u fontány u Janáčkova divadla nebo před JAMU na Komenského náměstí,“ svěřila se Brněnskému hlasu Jitka Novosadová.

Díky dešťivému a chladnějšímu počasí se park už pěkně zazelenal a v záhonech rozkvetly první jarní květiny. Poslední tečkou za rekonstrukcí bude kavárna. „Vybrali jsme už jejího provozovatele, ten teď zařizuje vybavení a během května by chtěl otevřít. Součástí kavárny s venkovním posezením budou také veřejné toalety, které budou pro veřejnost zdarma,“ řekla mluvčí radnice Dobešová.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.