Kryt Denis pod Petrovem už je opět přístupný veřejnosti

autor: | 11. 3. 2023 | Články

Foto: Michal Růžička

Otevřen byl jen krátce. Po zahájení války na Ukrajině se město rozhodlo, že ho pro veřejnost uzavře a využije pro případ, kdyby se ruská agrese rozšířila a kryt by opět musel sloužil k ochraně obyvatel před nálety. K tomu naštěstí nedošlo, a tak byl pro zájemce opět otevřen.

Soustava klenutých chodeb na ploše přibližně 85 x 60 metrů by v případě atomového výbuchu poskytla úkryt až třem tisícům lidí na čtyři dny. Dvacáté století s nástupem vědecko-technického rozvoje vneslo do válečné strategie nový pojem. Použitím zbraní hromadného ničení a rozvojem leteckého průmyslu se ochrana obyvatelstva soustředila na budování protileteckých a později i protiatomových krytů.

V Brně byl jedním z nich kryt pod Petrovem zvaný Denis. Nachází se ve skalním masivu petrovského kopce a jeho prostory z větší části leží pod plochou kapucínských zahrad.

Jde o soustavu navzájem kolmých chodeb s několika vstupy a množstvím nouzových východů. Klenuté chodby ražené ve skále s cihelnou vyzdívkou mají nejčastější rozměr cca 3 x 3 metry a jejich celková délka dosahuje i s únikovými štolami zhruba 900 metrů.

Jsou zde rozvody vody, elektřiny i dýchatelné směsi a pokud by bylo potřeba i zásoby stravy. Jedinou psychickou podporou uvnitř chodeb byl při jeho vybudování rozvod rozhlasu po drátě.

Dnes slouží dlouhé a prázdné chodby pouze jako depozitář části kamenných prvků ze zbourané Královské kaple, která kdysi stála na rohu Veselé ulice a Dominikánského náměstí.

Kryt Denis je otevřen pro návštěvníky každé úterý a neděli. Prohlídky jsou po hodině. První začíná ve 13, poslední v 16 hodin. Vstupenky jsou k zakoupení buď on-line nebo v informačních centrech TIC Brno.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Dům “U Tří knížat” a jeho zachovalý gotický sklep, kde se nachází vinotéka 🍇🍷, která určitě stojí za návštěvu - mají velký výběr vín z Moravy i celého světa 🌎 #brnoarchitecture #goticarchitecture #wine #winelover #geniusloci #utriknizatImage attachment

Dům “U Tří knížat” a jeho zachovalý gotický sklep, kde se nachází vinotéka 🍇🍷, která určitě stojí za návštěvu - mají velký výběr vín z Moravy i celého světa 🌎 #brnoarchitecture #goticarchitecture #wine #winelover #geniusloci #utriknizat ... See MoreSee Less

20 hours ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.