Gargulákova Hrachovina už je usazena na Mendláku

autor: | 15. 2. 2023 | Články, Kultura

Foto: Hrachovina J. Garguláka

Bronzová socha vytvořená u příležitosti loňských dvoustých narozenin otce genetiky Gregora Johanna Mendela je dílem Jaromíra Garguláka. Kromě monumentu zahrnuly oslavy rovněž obnovu Mendlova náměstí nebo známého skleníku, v němž se badatel věnoval zkoumání rostlin.

Původně měla socha za přibližně dvacet milionů korun zdobit prostranství už loni v létě, kvůli zpoždění je však její slavnostní odhalení naplánováno společně s oficiálním otevřením zrekonstruovaného Mendlova náměstí až na příští úterý.

Gargulák odkazuje dílem na Mendelem definované zákony dědičnosti. Monument tvoří dohromady čtyři objekty vážící celkem dvanáct tun. Na pevném podloží měla socha stát již od soboty, dělníci ale narazili na nečekané komplikace.

Zjistili totiž, že podloží na nově zrekonstruovaném náměstí za zhruba 200 milionů korun není dostatečně rovné. A tak již instalovanou sochu čekalo opět stěhování do přechodného azylu. Dnes už je zpět a pokryta plachtami čeká na slavnostní odhalení 21. února.

Dvanáctitunový monument bude průchozí. Tvoří jej čtyři horizontální i vertikální celky. Dominuje mu čtverec se 16 stélami v podobě klíčků, na jejichž vrcholu jsou hrášky v barvách i tvarech poměrově odpovídajících Mendelovým objevům. Lidé si tak budou při průchodu připadat jako by se ocitli uprostřed hrachových šlahounů pnoucích se k nebi.

Mezi umělci a akademiky vyvolala Hrachovina po vyhlášení výsledků soutěže rozsáhlou kritiku. Nespokojenost vyjádřili také v otevřeném dopise adresovaném primátorce, radním a zástupcům řádu augustiniánů. Gargulákovo pojetí je podle signatářů ilustrativní až banální a neodpovídá ideovým a výrazovým nárokům kladeným na současné umění.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.