Fotbalový stadion za Lužánkami půjde k zemi

autor: | 4. 3. 2023 | Články

Foto: stadion za Lužánkami

Pamětníci, skalní fanoušci Zbrojovky a příznivci brněnského fotbalu se nového stadionu za Lužánkami nedočkají. Věřili, že po úspěchu města u odvolacího krajského soudu v listopadu minulého roku ve sporu s Liborem Procházkou o vlastnictví pozemků v okolí stadionu, se konečně otevírají dveře pro výstavbu nového.

Jeho projekt už v roce 2008 zpracoval architekt Petr Hrůša ve spolupráci se svými kolegy z Ateliéru Brno. Stadion s kapacitou 30 tisíc míst měl vyhovovat kategorii ELITE dle nařízení FIFA a byl by vhodný pro všechny typy mezinárodních utkání.

Definitivně tak už zůstanou jen vzpomínky na jediný prvoligový titul v roce 1978 nebo legendární výhru ve čtvrtfinále Poháru UEFA nad Eintrachtem Frankfurt před 52 tisíci diváky. Stadion za Lužánkami, na němž Zbrojovka zažila nejslavnější okamžiky své historie, čeká podle radního pro sport Tomáše Aberla časem demolice kvůli neutěšené statice objektu, který už roky chátrá.

Železobetonové konstrukce části stadionu jsou na mnoha místech staticky v havarijním stavu. Ukázal to stavebně-technický průzkum, který vloni zadal správce sportoviště, městská společnost STAREZ – SPORT. Nastalá situace si vyžádá omezení aktivit v areálu.

„Vzhledem k tomu, že je stadion ještě v horším stavu, než se původně předpokládalo, není možné realizovat projekt tréninkového centra mládeže, který uspěl v roce 2020 v participativním rozpočtu Dáme na vás. Důvody jsou především bezpečnostní. Je třeba také vzít v úvahu, že by taková investice nebyla hospodárná,“ uvedl první náměstek primátorky René Černý.

Před nedávnem Fotbalová asociace ČR upozornila na skutečnost, že Městský fotbalový stadion v Králově Poli, kde Zbrojovka hraje svoje zápasy, už nesplňuje normy pro první ligu. Město, které je majitelem stadionu, už přijalo opatření k nápravě a v současné době investuje do zlepšení fotbalového zázemí na Srbské.

„V návaznosti na výsledky průzkumu jsme ihned začali s Fotbalovou asociací ČR, Ligovou fotbalovou asociací a majitelem FC Zbrojovka Brno řešit, za jakých podmínek je možné na Srbské hrát první ligu, případně i evropské poháry. Letos již byla na Srbské provedena bezpečnostní opatření v sektoru hostů. V mezisezonní přestávce chystáme další úpravy za více než 15 milionů korun včetně regenerace travnaté plochy, která je podle klasifikace fotbalové asociace nejhorší v lize,“ řekl radní pro oblast sportu Tomáš Aberl.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.