Festival Brno Art Week se letos zaměří na děti a zprostředkování umění

autor: | 17. 4. 2023 | Články

Foto: Moravská galerie – festival Art Week

Brno Art Week, festival výtvarného umění, který propojuje galerie, muzea a umělecké školy, se letos koná od 17. do 23. dubna. Mezi jeho cíle je důraz na zprostředkování umění, ale i snaha ukázat šíři brněnské umělecké scény a podpořit tak řadu malých, off-spaceových galerií.

„Mapa brněnských galerií je velmi pestrá, na což má samozřejmě vliv uměleckých a uměnovědných oborů, konkrétně Fakulty výtvarných umění VUT, Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU a dalších institucí. Důvodem tohoto trendu je ale také návrat obliby off-space galerií a různých alternativních forem. Snahou Brno Art Weeku je na tento společenský potenciál upozornit a podpořit jej,“ řekla Marika Kupková, jedna z dramaturgyní festivalu.

Všechny tyto menší galerie se vedle zavedených muzeí a institucí letos do festivalu zapojují. Díky tomu Brno Art Week nabízí programy jak pro zástupce umělecké komunity, kteří již sami vědí, kam a na jakou výstavu se chtějí jít podívat, tak pro lidi, jež nemají s výtvarným uměním zkušenost a přichází do galerie poprvé, či se chtějí s uměním seznámit jinými způsoby.

 

 

Z tohoto důvodu cílí výrazná část programu na edukaci, zprostředkování umění a na věkovou kategorii rodin s dětmi a školy. Každé artweekové ráno začne videem, v němž některý z umělců a umělkyň, zastoupených na aktuálních výstavách a programech, nechá nahlédnout pod pokličku své tvorby. Ukáže divákům, jak je možné s postupy, které používá, pracovat samostatně nebo si je vyzkoušet s dětmi.

Prostřednictvím jednoduchých DIY tutoriálů si budou moci diváci a divačky například společně s Vendulou Chalánkovou vytvořit autoportrét z papíru, či 3D linoryt. Po jednotlivých galeriích je provede hra Tour de Galleries, jejíž účastníky čeká v každé zvolené instituci úkol, překvapení, objevování a na konci odměna.

Převážně na odbornou veřejnost pak cílí konference Čerstvý vítr, konaná v rámci festivalu 20. a 21.dubna v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie. Vystoupí zde umělci a umělkyně, spisovatelé a další hosté, kteří představí své projekty týkající se knih zprostředkovávajících umění dětem, či zázemí vzniku netradičních edukačních zón. Festival zaměřený na prezentaci výstav, prohlídek, přednášek a workshopů se letos odehrává již po čtrnácté. Kromě výše zmíněných akcí tak čeká návštěvníky také řada tradičních programů jako jsou komentované prohlídky výstav, workshopy, vernisáže či další programy související s výtvarným uměním. Kompletní program je uveden na stránkách brnoartweek.cz.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

2 weeks ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.