Festival Brno Art Week se letos zaměří na děti a zprostředkování umění

autor: | 17. 4. 2023 | Články

Foto: Moravská galerie – festival Art Week

Brno Art Week, festival výtvarného umění, který propojuje galerie, muzea a umělecké školy, se letos koná od 17. do 23. dubna. Mezi jeho cíle je důraz na zprostředkování umění, ale i snaha ukázat šíři brněnské umělecké scény a podpořit tak řadu malých, off-spaceových galerií.

„Mapa brněnských galerií je velmi pestrá, na což má samozřejmě vliv uměleckých a uměnovědných oborů, konkrétně Fakulty výtvarných umění VUT, Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU a dalších institucí. Důvodem tohoto trendu je ale také návrat obliby off-space galerií a různých alternativních forem. Snahou Brno Art Weeku je na tento společenský potenciál upozornit a podpořit jej,“ řekla Marika Kupková, jedna z dramaturgyní festivalu.

Všechny tyto menší galerie se vedle zavedených muzeí a institucí letos do festivalu zapojují. Díky tomu Brno Art Week nabízí programy jak pro zástupce umělecké komunity, kteří již sami vědí, kam a na jakou výstavu se chtějí jít podívat, tak pro lidi, jež nemají s výtvarným uměním zkušenost a přichází do galerie poprvé, či se chtějí s uměním seznámit jinými způsoby.

 

 

Z tohoto důvodu cílí výrazná část programu na edukaci, zprostředkování umění a na věkovou kategorii rodin s dětmi a školy. Každé artweekové ráno začne videem, v němž některý z umělců a umělkyň, zastoupených na aktuálních výstavách a programech, nechá nahlédnout pod pokličku své tvorby. Ukáže divákům, jak je možné s postupy, které používá, pracovat samostatně nebo si je vyzkoušet s dětmi.

Prostřednictvím jednoduchých DIY tutoriálů si budou moci diváci a divačky například společně s Vendulou Chalánkovou vytvořit autoportrét z papíru, či 3D linoryt. Po jednotlivých galeriích je provede hra Tour de Galleries, jejíž účastníky čeká v každé zvolené instituci úkol, překvapení, objevování a na konci odměna.

Převážně na odbornou veřejnost pak cílí konference Čerstvý vítr, konaná v rámci festivalu 20. a 21.dubna v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie. Vystoupí zde umělci a umělkyně, spisovatelé a další hosté, kteří představí své projekty týkající se knih zprostředkovávajících umění dětem, či zázemí vzniku netradičních edukačních zón. Festival zaměřený na prezentaci výstav, prohlídek, přednášek a workshopů se letos odehrává již po čtrnácté. Kromě výše zmíněných akcí tak čeká návštěvníky také řada tradičních programů jako jsou komentované prohlídky výstav, workshopy, vernisáže či další programy související s výtvarným uměním. Kompletní program je uveden na stránkách brnoartweek.cz.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.