Fanoušci fotbalu zamkli bránu stadionu za Lužánkami a vyvěsili na ni vzkaz

autor: | 14. 3. 2023 | Články, Sport

Foto: Aleš Pelikán

Řetěz, zámek a cedule s nápisem „Radě města Brna vstup zakázán“. Tímto krokem protestují fanoušci proti plánovanému zbourání fotbalového stadionu za Lužánkami.

Stadion, na kterém mělo vyrůst tréninkové centrum pro mládež, je podle radního pro sport Tomáše Aberla v dezolátním stavu. V brzké době bude podle něj vedení města diskutovat o jeho demolici. Projekt participativního rozpočtu „Dejme za Lužánkami Š(v)anci mladým“, který získal v roce 2020 podporu Brňanů, tak nebude možné realizovat.

„Vzhledem k tomu, že je stadion ještě v horším stavu, než se původně předpokládalo, není možné začít budovat tréninkové centrum mládeže,” řekl na únorovém zasedání městského zastupitelstva náměstek primátorky René Černý. Důvody jsou podle něj především bezpečnostní, roli hraje i nehospodárnost investice.

Bývalý fotbalista Petr Švancara tyto argumenty ale odmítá a nevylučuje žalobu na město. Nejprve ale chce získat podrobnosti a poradit se s právníky. Poslední týdny strávil v televizní soutěži na odlehlém ostrově bez mobilu a informací.

„Před volbami jsem byl na stadionu se zástupci města a domluvili jsme se, že v březnu začnou práce na tréninkovém centru. Měla tam být hřiště, zázemí. A teď se dozvím, že projekt nechtějí. Pokud to někdo během pár týdnů změnil, tak mi lhali do očí. Chci vidět ten posudek statika,“ uvedl Švancara, který měl v roce 2015 na stadionu rozlučku s kariérou, na kterou přišlo pětatřicet tisíc lidí.

Stadion za Lužánkami byl svědkem jediného mistrovského titulu Zbrojovky v sezoně 1977/78 a zároveň dosud drží divácký rekord nejvyšší fotbalové soutěže. V říjnu 1996 přišlo na utkání Brno – Slavia 44.120 diváků. Poslední ligový zápas se tam hrál v září 2001. Od té doby stadion chátrá. V roce 2019 se zde natáčela část filmu o Emilu Zátopkovi.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

... See MoreSee Less

1 week ago

Comment on Facebook

Krásný už se těším až ho uvidím na živo

bravo

Byla jsem super 👍👍👍

Krásný ❤

Moc hezké.

Nááádhera❤️💯✌️‼️

tvl nechápu…

Krasa

🥰🥰🥰🥰🥰

Na demonstraci také bude tolik lidí ?

Už?

🤦

Paráda

View more comments

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.