Do Olympie se nastěhovaly veterány, unikátní sbírku má muzeum miniGarage

autor: | 11. 2. 2023 | Články, Kultura

Foto: Aleš Pelikán

Na tři desítky historických automobilových a motocyklových skvostů mohou nyní jejich fandové obdivovat v nákupním centru Olympia. K vidění jsou ty nejstarší modely automobilky Škoda jako Voiturette z roku 1905, tak i ikonické modely Popular, Tudor, Rapid, Octavia či kabriolet Felicia.

K vidění je například i závodní speciál hraběte Alexandra Kolowrata-Krakowského z roku 1907. Příslušník jednoho z nejstarších českých rodů byl úspěšným závodníkem, montérem a propagátorem značky v nejvyšších společenských kruzích. Známé je jeho vítězství v závodě do vrchu ve francouzském Gaillonu

Většinu exponátů zapůjčil sběratel a zlínský podnikatel Ladislav Samohýl. Vybrat téměř ze sta nasbíraných exponátů Škoda – Laurin & Klement bylo podle něj horší, než ke každému autu napsat jeho příběh.

Na návštěvníky čeká i kvíz o odměny. V sobotu 18. února budou mít zájemci možnost vyfotit se v dobovém ateliéru v kostýmech a s historickými auty. O posledním víkendu akce si pak mohou zasoutěžit v simulátoru závodního speciálu. Výstava potrvá do 26. února.

Brněnské muzeum miniGarage zase nabízí milovníkům automobilů více než 1100 autíček z celého světa. Unikátní modely automobilů Škoda, Tatra, Velirex a další značky, ale také ucelené série hasičských vozů, taxíků, sanitek nebo pohřebních vozů.

Všechny modely jsou zpracovány do nejmenších detailů v měřítku 1:18. V roce 2015 dosáhlo muzeum za modely v tomto měřítku na český rekord a toto ocenění je zapsáno i ve velké knize Českých rekordů. Nejdelší autíčko měří 60 centimetrů, nejmenší model má pouhých šest centimetrů.

Muzeum miniGarage se nachází v ulici Tábor 14. Otevřeno je ve čtvrtek a v pátek od 15 do 19 hodin, o víkendu a ve svátcích pak od 10 do 18 hodin.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.