Dny elektronové mikroskopie představí, v čem je Brno světové

autor: | 19. 3. 2023 | Články

Foto: plakát DEM 2023

Historie elektronové mikroskopie v Brně se začala psát v roce 1947, kdy byly dodány první dva elektronové mikroskopy. Podle nich začali vědci na půdě Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky VUT experimentovat s elektronovými čočkami. O pár let později tým pod vedeném profesora Aleše Bláhy, do kterého patřil Armin Delong, Vladimír Drahoš, Ladislav Zobač a konstruktér Jan Speciálny, sestrojil první československý komerčně dostupný elektronový mikroskop Tesla BS 241.

Na úspěch prvního tým navázal stolním elektronovým mikroskopem Tesla BS 242, který oslnil i světovou porotu na výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Byl založen Ústav přístrojové techniky Akademie věd České republiky a tehdejší podnik Tesla úspěšně vyvážel své přístroje do 20 zemí světa.

Že je Brno stále světovou velmocí v tomto oboru připomenou v příštím týdnu Dny elektronické mikroskopie. Od pondělí 20. do neděle 26.března bude na Moravském náměstí vystaven model nanostruktury a fotografie mikrosvěta, které pořídil hlavní host letošního ročníku Jeremy Poole.

Program si pro širokou veřejnost připravili i vědci na CEITECu Masarykovy univerzity, CEITECu Vysokého učení technického a dalších vědeckých, kulturních a společenských institucí..

VIDA! centrum na výstavišti pořádá pro návštěvníky „Science show Mikron v Divadle vědy“, přímo uprostřed nákupního centra Vaňkovka zájemcům pomocí fascinujících pokusů pořadatelé odhalí, jak to vypadá uvnitř elektronového mikroskopu.

Ročně firmy v Brně vyrobí na 700 elektronových mikroskopů

Brno je jedním ze tří světových center elektronové mikroskopie a více než třetina všech elektronových mikroskopů světa pochází právě z moravské metropole. Zde vyrobené elektronové mikroskopy používá kromě tuzemských výzkumných center například NASA nebo Harvardská univerzita.

Aktuálně v Brně působí tři významní producenti elektronových mikroskopů: Thermo Fisher Scientific, Tescan a Delong Instruments, kteří ročně vyrobí zhruba 700 kusů těchto přístrojů.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.