Dny elektronové mikroskopie představí, v čem je Brno světové

autor: | 19. 3. 2023 | Články

Foto: plakát DEM 2023

Historie elektronové mikroskopie v Brně se začala psát v roce 1947, kdy byly dodány první dva elektronové mikroskopy. Podle nich začali vědci na půdě Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky VUT experimentovat s elektronovými čočkami. O pár let později tým pod vedeném profesora Aleše Bláhy, do kterého patřil Armin Delong, Vladimír Drahoš, Ladislav Zobač a konstruktér Jan Speciálny, sestrojil první československý komerčně dostupný elektronový mikroskop Tesla BS 241.

Na úspěch prvního tým navázal stolním elektronovým mikroskopem Tesla BS 242, který oslnil i světovou porotu na výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Byl založen Ústav přístrojové techniky Akademie věd České republiky a tehdejší podnik Tesla úspěšně vyvážel své přístroje do 20 zemí světa.

Že je Brno stále světovou velmocí v tomto oboru připomenou v příštím týdnu Dny elektronické mikroskopie. Od pondělí 20. do neděle 26.března bude na Moravském náměstí vystaven model nanostruktury a fotografie mikrosvěta, které pořídil hlavní host letošního ročníku Jeremy Poole.

Program si pro širokou veřejnost připravili i vědci na CEITECu Masarykovy univerzity, CEITECu Vysokého učení technického a dalších vědeckých, kulturních a společenských institucí..

VIDA! centrum na výstavišti pořádá pro návštěvníky „Science show Mikron v Divadle vědy“, přímo uprostřed nákupního centra Vaňkovka zájemcům pomocí fascinujících pokusů pořadatelé odhalí, jak to vypadá uvnitř elektronového mikroskopu.

Ročně firmy v Brně vyrobí na 700 elektronových mikroskopů

Brno je jedním ze tří světových center elektronové mikroskopie a více než třetina všech elektronových mikroskopů světa pochází právě z moravské metropole. Zde vyrobené elektronové mikroskopy používá kromě tuzemských výzkumných center například NASA nebo Harvardská univerzita.

Aktuálně v Brně působí tři významní producenti elektronových mikroskopů: Thermo Fisher Scientific, Tescan a Delong Instruments, kteří ročně vyrobí zhruba 700 kusů těchto přístrojů.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.