Historie elektronové mikroskopie v Brně se začala psát v roce 1947, kdy byly dodány první dva elektronové mikroskopy. Podle nich začali vědci na půdě Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky VUT experimentovat s elektronovými čočkami. O pár let později tým pod vedeném profesora Aleše Bláhy, do kterého patřil Armin Delong, Vladimír Drahoš, Ladislav Zobač a konstruktér Jan Speciálny, sestrojil první československý komerčně dostupný elektronový mikroskop Tesla BS 241.
Na úspěch prvního tým navázal stolním elektronovým mikroskopem Tesla BS 242, který oslnil i světovou porotu na výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Byl založen Ústav přístrojové techniky Akademie věd České republiky a tehdejší podnik Tesla úspěšně vyvážel své přístroje do 20 zemí světa.
Že je Brno stále světovou velmocí v tomto oboru připomenou v příštím týdnu Dny elektronické mikroskopie. Od pondělí 20. do neděle 26.března bude na Moravském náměstí vystaven model nanostruktury a fotografie mikrosvěta, které pořídil hlavní host letošního ročníku Jeremy Poole.
Program si pro širokou veřejnost připravili i vědci na CEITECu Masarykovy univerzity, CEITECu Vysokého učení technického a dalších vědeckých, kulturních a společenských institucí..
VIDA! centrum na výstavišti pořádá pro návštěvníky „Science show Mikron v Divadle vědy“, přímo uprostřed nákupního centra Vaňkovka zájemcům pomocí fascinujících pokusů pořadatelé odhalí, jak to vypadá uvnitř elektronového mikroskopu.
Ročně firmy v Brně vyrobí na 700 elektronových mikroskopů
Brno je jedním ze tří světových center elektronové mikroskopie a více než třetina všech elektronových mikroskopů světa pochází právě z moravské metropole. Zde vyrobené elektronové mikroskopy používá kromě tuzemských výzkumných center například NASA nebo Harvardská univerzita.
Aktuálně v Brně působí tři významní producenti elektronových mikroskopů: Thermo Fisher Scientific, Tescan a Delong Instruments, kteří ročně vyrobí zhruba 700 kusů těchto přístrojů.