Digitální občanka: na Brně-střed se s ní už můžete prokázat

autor: | 25. 1. 2024 | Články

Foto: MČ Brno-střed

Úřad městské části Brno-střed nově umožňuje prokazování totožnosti přes aplikaci eDoklady, která uživatelům umožňuje vytvoření elektronického občanského průkazu v mobilním telefonu. Prokázat se občankou v mobilu je aktuálně možné na pobočkách Miniúřadu na Dominikánské 2 a Nádražní 4, kde si občané vyřizují běžnou agendu.

Městská část Brno-střed přistoupila k projektu eDoklady dobrovolně a téměř o rok dříve, než jí ukládá zákon. Ten počítá s tím, že občanku v mobilu budou územní samosprávné celky povinně uznávat od 1. ledna příštího roku.

„Rozhodli jsme se připojit k projektu v předstihu, abychom lidem usnadnili komunikaci s úřadem a byli předem připravení na legislativní změnu. Prvním místem, kde je možné se prokázat elektronickým občanským průkazem, je Miniúřad. Příchozí si na přepážkách pracovišť vyřídí běžnou úřední agendu, jako je ověření podpisů nebo služba Czech POINT,“ sdělila radní městské části Brno-střed Mgr. Jiřina Fischerová (ANO 2011), do jejíž gesce spadá oblast občanských záležitostí a matriky.

Na Miniúřadu novinka funguje od začátku týdne. K ověření občanského průkazu v mobilním telefonu slouží webová aplikace, prostřednictvím níž si pracovníci ověří předložený doklad. Nadále platí, že návštěvníci se mohou prokázat i standardním občanským průkazem.

Miniúřad nebude jediné pracoviště, kde si letos občané s elektronickou občankou vyřídí potřebné záležitosti. Dalším v pořadí bude matriční úřad, který podle časového harmonogramu Digitální a informační agentury bude přijímat aplikaci eDoklady od 1. července letošního roku. I v tomto případě počítá Úřad městské části Brno-střed s tím, že se opět zapojí v předstihu. Na změnu se navíc postupně připravují i další pracoviště.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.