Dětský hospic Dům pro Julii bude dokončen v dubnu

autor: | 20. 1. 2024 | Články

Foto: Magistrát města Brna

Stavba dětského hospicu Domu pro Julii je v plném proudu. Protože na zhotovitele čekalo hned několik nemilých překvapení, posunulo se dokončení prací na začátek dubna. Brněnští radní ve středu souhlasili s prodloužením realizace dětského hospice a s úpravami týkajícími se poskytnutí dotace.

Dětský hospic Dům pro Julii vzniká v blízkosti domova pro seniory na Kociánce. Stavba začala v srpnu 2022 a měla trvat 15 měsíců. Objevilo se však několik komplikací, které ji zpozdily. Jedná se hlavně o nález nelegální skládky komunálního odpadu při provádění zemních prací. Všechen odpad byl vytěžen a odborně zlikvidován. „Další problémy se vyskytly záhy. Nevhodné nestabilní podloží muselo být odtěženo a odvezeno na skládku a následně se začalo pracovat na základech domu. Naštěstí se poté vše rozběhlo, jak mělo,“ nastínila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nyní se intenzivně pracuje jak uvnitř, tak z venku budovy. Finišuje se na opláštění domu modřínovými biodeskami. Uvnitř také panuje čilý ruch – pokládají se podlahové krytiny, montují se světla, vypínače či zásuvky, kompletuje se vybavení hygienického zázemí. Zapojuje se také bazénová technologie a vybavení dalších odborných terapií, které budou využívat klienti hospicu.

Jakmile to počasí dovolí, stavbaři začnou i s terénními úpravami. Vzniknou nové chodníky, komunikace, parkoviště i sadové úpravy okolí Domu pro Julii. „Jeho součástí je také pochozí střecha, která zcela zapadne do okolního prostředí, protože budova je zapuštěna do svahu. Ve vnitřním nádvoří bude klidová zóna s jezírkem a vegetací. Tady budou moci trávit čas klienti a jejich rodiny. Hospic bude mít 10 samostatných pokojů a zázemí pro rodiny. Jeho jedinečnost je ukryta ve spojení sociálních a zdravotních služeb, které jsou nutné pro péči o nevyléčitelně nemocné děti a mladistvé,“ doplnila Markéta Vaňková.

Od Nového roku vše funguje v režimu tzv. nedokončeného projektu. „Tento režim prodlouží realizaci Domu pro Julii i po 31. prosinci 2023, což je konečné datum způsobilosti výdajů v dotačním programu Integrovaného regionálního operačního programu. Dotace se čerpala do uvedeného termínu, tedy do konce roku 2023. Práce provedené v letošním roce budou hrazeny z rozpočtu města,“ vysvětlil náměstek primátorky pro oblast investic René Černý.

Celkové náklady na stavbu jsou 176 milionů korun bez DPH, dotace se předpokládá ve výši 92 milionů korun. Kolaudaci stavby a předání provozovateli do užívání očekává vedení města do konce května 2024.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.