Dělníci na Žlutém kopci dokončují rekonstrukci třetího vodojemu

autor: | 30. 8. 2023 | Články

Foto: Magistrát města Brna

Obdobou známých istanbulských cisteren Yerebatan bývají nazývány vodojemy na Žlutém kopci. Dělníci nyní pracují na úpravě třetího z nich. Jeho oprava je součástí druhé etapy rekonstrukcí. Práce na zpřístupnění dvou starších cihlových vodojemů začaly na podzim 2019. Po covidové nucené přestávce byly komentované prohlídky obnoveny v červnu 2020.

Dělníci vedle revitalizace třetího betonového vodojemu staví také někdejší domek strážného, který původně sloužil k ovládání úpraven vody. Kvůli narušené statice jej ale nešlo bohužel zachránit, a tak ho nahradí nová replika, kde se budou prodávat vstupenky. Pod domkem vzniknou dvě sklepní podlaží, z nichž povede tunel do vodojemů, bezbariérový přístup umožní výtah. Na povrchu vzniká také nový park s mlatovými cestami, s lavičkami, vysázenou zelení, chybět nebude ani parkoviště. Na noc se areál bude zamykat.

Rekonstrukce má být hotová na podzim tohoto roku, po kolaudaci si areál převezme do správy Turistické informační centrum. Náklady na první etapu úprav činily dvaapadesát milionů korun, druhá etapa bude stát necelých sto milionů.

Všechny práce by měly skončit do listopadu, následovat bude kolaudace díla a předání do správy TIC Brno. Předpokládá se, že hotový areál by se měl turistům otevřít na jaře příštího roku.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.