Bytová kauza Brna-střed: Část obvinění zrušena

autor: | 23. 2. 2023 | Články, Doporučené

Foto: Brněnský hlas

Počátkem října loňského roku zadržela Národní centrála boje proti organizovanému zločinu celkem osm osob podezřelých ze zapojení do machinací s obecními byty v městské části Brno-střed. Ve vazbě se ocitnul politik ODS Otakar Bradáč a realitní makléř Zdeněk Červinka. Zatímco Červinka je podle dostupných zdrojů již na svobodě, bývalý předseda bytové komise Bradáč zůstává ve vazbě.

Ve středu informoval Český rozhlas o zrušení obvinění v případě dvou osob. Prvním má být někdejší politik hnutí ANO a technik správy nemovitostí Brna-střed Radim Suchánek, identita druhého obviněného je zatím neznámá. Suchánek, který byl před obviněním kandidátem na starostu městské části Černovice, svoje zproštění Českému rozhlasu potvrdil.

Státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství dospěl k závěru, že na základě předloženého důkazního materiálu nelze v současné chvíli u těchto dvou stíhaných osob dospět k dostatečně silnému důvodnému podezření, které by zakládalo důvod k zahájení trestního stíhání,“ citoval Český rozhlas tiskového mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství Petra Malého.

Suchánek se pro Brněnský hlas vyjádřil, že zrušení obvinění vítá. Podle jeho slov byl od začátku nevinen a celá kauza jej poškodila v pracovním i osobním životě. V loňských komunálních volbách kandidoval Suchánek na starostu brněnských Černovic. V dojednané koalici měl za hnutí ANO zastávat post místostarosty a jednatele Pískovny Černovice. Po zahájení trestního stíhání vystoupil z hnutí ANO a vzdal se získaného mandátu zastupitele a tedy i nároku na související funkce.

Nebudu zastírat, že mě to štve. Okamžitě skončil jak v zastupitelstvu v Černovicích, tak v hnutí ANO, a to i přesto a bez ohledu na to, že – co víme z médií – měla být jeho role naprosto okrajová,“ sdělila v říjnu loňského roku pro server Seznam zprávy předsedkyně jihomoravské krajské organizace ANO Alena Schillerová.

Dle Suchánkova tvrzení přišel také o práci na Brně-střed. Po obvinění byl přeřazen na práci nesouvisející s byty a letos v lednu mu vedení radnice  neprodloužilo pracovní smlouvu.

Z vyjádření Radima Suchánka:

Chtěl jsem Černovicím prospět svými zkušenostmi, pracovním nasazením, a v neposlední řadě přenést do černovické politiky více pokory a  pohledu obyčejných lidí, jenž byl dle mého soudu do té doby přehlížen. Nakonec jsem byl státem, i přes svou zjevnou nevinu, popotahován, médií veřejně lynčován, některými lidmi v zásadě odsouzen a aby toho nebylo  málo, v závěru přišel i o práci. To je bohužel smutná realita práce orgánů činných v trestním řízení. Nenesou žádnou odpovědnost. Za jejich chyby, kterými člověku zničí profesní a osobní život, jim nehrozí žádný postih. Jsou v tomto privilegováni. Každý pracující člověk dvakrát měří a jednou řeže, protože ví, že jinak za chybu v zaměstnání bude platit. Je to jen můj pohled a jsem přesvědčen, že drtivá většina členů bezpečnostních složek státu je slušná, spravedlivá a dělá vše pro to, abychom se cítili bezpečněji.

Oslovím teď právníky a budu chtít po státu náhradu škody. Úřední postup vůči mé osobě nebyl správný a adekvátní,“ uzavřel své vyjádření Suchánek. 

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.