Brno se rozloučí se zimou fašankem

autor: | 20. 2. 2023 | Články

Foto: ilustrační

Masopust, ostatky, fašank – tolik pojmenování podle oblastí a místních zvyklostí má lidová slavnost, které vévodí průvod masek, taškařice, slovní průpovídky, chybět nesmí dobré jídlo a pití. Vrcholí tím doba hojnosti a popeleční středou nastává čtyřicetidenní předvelikonoční půst.

Fašank je spojeny s oslavou slunovratu. Jedná se o tradici, která se udržuje prakticky v celé Evropě. Je obdobím plným veselí, barevných maškar, zpěvu, tance a lidí, kteří se chtějí bavit, zapomenout na zimu, která jim odnesla slunce a přinesla zimní strádání.

Pro ukázky tradičních lidových tanců a zvyků z jednotlivých regionů Moravy, včetně množství různých dovádějících masek, se podařilo získat brněnské folklorní soubory a skupiny z městských částí pro vytvoření nové tradice brněnských fašanků. Letošní 13. ročník obstará Krojovaná skupina z Komína, Za Oponou, soubory Brněnský Valášek, Lučina, Májek, Slovácký krúžek v Brně, Slovácký soubor Šafrán Brno a Vojenský umělecký soubor Ondráš.

Oficiální zahájení bude v úterý 21. února v 17 hodin v Paláci šlechtičen, ukázkám fašankových zvyků bude patřit Alfa pasáž před HaDivadlem, Dům pánů z Lipé na náměstí Svobody a Dietrichsteinský palác na Zelném trhu.

Všichni účastníci se pak okolo půl sedmé přesunou zpět do Paláce šlechtičen, kde bude pokračovat beseda u cimbálu přístupná široké veřejnosti.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.