Brno pomůže lidem s drahými energiemi: otevřelo poradenské centrum

autor: | 3. 5. 2023 | Články

Foto: Teplárny Brno

Nabídnout pomoc těm Brňanům, kteří se potřebují zorientovat na trhu s energiemi, hledají jejich dodavatele, potřebují odstoupit z nevýhodné smlouvy nebo třeba chtějí vyměnit zdroj tepla. To je náplní nového Energeticko-poradenského centra, které bude otevřené od května. Jeho zřízením pověřilo město Brno svoji společnost Teplárny Brno. Poradenství bude nezávislé, bezplatné a kromě služeb nabízených přímo teplárnami nebude směřovat ke komerční nabídce.

„Od chvíle, kdy začaly krachovat první dodavatelé energií, ocitají se mnozí lidé na neznámé půdě a nevědí, kde hledat pomoc. Nedokáží rozlišit, které informace jsou relevantní, a cítí se nejistě. Taková situace nám není lhostejná. Proto bude poradenství nového centra určeno především právě pro běžného obyvatele Brna nebo pro SVJ,“ přiblížila poslání Energeticko-poradenského centra primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Centrum bude sídlit v moderních prostorách teplárenského provozu Červený mlýn na Cimburkově. „Bude tak dobře dostupné městskou hromadnou dopravou, k dispozici jsou tu také místa k parkování. Nechybí ani potřebné zázemí,“ upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. „Naši odborníci zájemcům doporučí optimální postup a řešení daného problému. Poradí například, jak se vyznat ve vyúčtování za plyn, teplo nebo elektřinu, s výměnou spotřebičů s co nejnižší spotřebou elektřiny či zateplením budov. Stejně jako třeba zodpoví otázky týkající se e-mobility – kde nabíjet nebo jaké využít dotace… Rozhodnutí však bude zcela na klientech,“ doplnil Petr Fajmon.

Energeticko-poradenské centrum bude pro osobní kontakt bez předchozí rezervace otevřeno vždy v úterý v čase 8:00–12:00 hod. a 13:00–17:00 hod., jiný termín si lze domluvit telefonicky. Využít pro zodpovězení dotazů lze také e-mail.

S energetickými úsporami bude také ve větším rozsahu pomáhat Fakulta stavební VUT Brno. Plánuje se, že do procesu přípravy projektů budou zapojeni studenti programů Environmentálně vyspělé budovy a Management stavebnictví, které se vyučují na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně.

„Jsem rád, že můžeme prohlubovat spolupráci s Magistrátem města Brna a společností Teplárny Brno, a. s. Od podzimu 2023 plánujeme, že studenti v rámci svých semestrálních prací provedou pod dohledem našich pedagogů posouzení potenciálu dosažení energetických úspor na budovách provozovaných městem Brnem a jeho organizacemi. Výsledkem by měla být souhrnná tabulka obsahující doporučený seznam priorit pro dosažení optima mezi největšími energetickými úsporami a investičními náklady,“ řekl u příležitosti otevření Energeticko-poradenského centra děkan Fakulty stavební VUT v Brně prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc.

Zdroj: Rudolf Kozel, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.