Brno má novou památkovou zónu

autor: | 8. 2. 2023 | Články

Foto: Městská památková zóna Brno

Ministerstvo kultury vyhlásilo v Brně novou památkovou zónu. Kromě centra města zahrnuje také katastrální území a čtvrtě Černá Pole, Husovice, Pisárky, Ponavu, Staré Brno, Veveří, Stránice, Zábrdovice a Žabovřesky. Domy a veřejná prostranství včetně zeleně tím získaly ochranu před necitlivou přestavbou či bouráním.

Doposud fungovalo pouze ochranné pásmo městské památkové rezervace v historickém jádru Brna. Přísnější ochrana u některých obyvatel i vedení městských částí nyní sklízí kritiku. Vlastníci domů, které nejsou kulturní památkou, ale nachází se na území památkové zóny, nyní musejí žádat o povolení k případným stavebním úpravám.

Podle ministerstva kultury se ochrana kulturního dědictví v památkově plošně nechráněných městských čtvrtích v širším centru Brna stala v posledních letech zcela neúnosnou a moravská metropole každým rokem ztrácela kvůli demolicím a přestavbám zejména objektů z 19. století a meziválečného období celosvětově uznávanou architektonickou a urbanistickou podstatu.

Nová památková zóna bude vytvářet pomyslný poloprstenec obklopující na západě, severu a na východě městské jádro, které je od roku 1989 městskou památkovou rezervací. Na kompromisním rozsahu vybraného území, který je výsledkem odborného monitoringu památkových hodnot města a vyústěním několikaletého intenzivního jednání v této věci, se v roce 2020 shodlo ministerstvo kultury se všemi zainteresovanými subjekty.

Urbanisticky zcela specifickým územím je také areál brněnského výstaviště s hodnotnou architekturou 20. století. Kromě převažující obytné zástavby je v celém území soustředěn vysoký počet reprezentativních veřejných a správních budov. Významnou urbanistickou a kulturněhistorickou součástí širšího historického centra je i park Lužánky a plochy dalších parků či lesoparků.

Území dotčené památkové zóny představuje jedinečnou a neopakovatelnou galerii architektury, urbanismu a umění zejména 19. a 20. století, a to od klasicismu, raných a pokročilých projevů historismu, secese a rané moderny, meziválečné až po avantgardní tendence funkcionalismu.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

... See MoreSee Less

1 week ago

Comment on Facebook

Krásný už se těším až ho uvidím na živo

bravo

Byla jsem super 👍👍👍

Krásný ❤

Moc hezké.

Nááádhera❤️💯✌️‼️

tvl nechápu…

Krasa

🥰🥰🥰🥰🥰

Na demonstraci také bude tolik lidí ?

Už?

🤦

Paráda

View more comments

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.