Brno chce v pavilonu Z vybudovat muzeum městské hromadné dopravy

autor: | 16. 2. 2023 | Články

Foto: pavilon Z brněnského výstaviště

Dnes má Dopravní podnik města Brna čtrnáct retro vozidel, do léta přibudou další dvě. Jenže k vidění jsou pouze při mimořádných příležitostech. Například na Dnech nostalgie, které jsou součástí několikatýdenního programu v rámci mezinárodní soutěžní přehlídky Ignis Brunensis nebo na Street party, která se už dvakrát uskutečnila (v roce 2019 a 2022) v Lidické ulici.

To se může brzy změnit. Radní města na své pravidelné středeční schůzi totiž dnes schválili záměr přebudovat pavilon Z, který je památkově chráněný, na muzeum městské hromadné dopravy.

Ten byl postavený v roce 1959 u příležitosti konání prvního mezinárodního strojírenského veletrhu. V posledních letech ale není tak hojně využíván jako v minulosti. Během veletržního roku sice uvnitř není „mrtvo“, jeho potenciál je ale mnohem větší. Nedávno přišel radní Petr Kratochvíl, který má v gesci dopravu, s myšlenkou využít 24 tisíc metrů čtverečních užitné plochy, svého času největší výstavní prostor v Československu, jako muzeum brněnské MHD. Navíc podobná expozice v Brně nyní ani neexistuje.

Technické muzeum má sice depozitář historických vozidel, jenže ten je dostupný jen za velmi omezených podmínek po předchozí domluvě. Nachází se při ulici Holzova ve staré Líšni v prostoru bývalého nádraží místní dráhy. K tomuto areálu patří i část původní trati úseku Stránská skála – Líšeň. Areál se rozkládá na ploše více než 1,5 hektaru. Základem sbírky městské hromadné dopravy se stalo 12 provozuschopných historických tramvají, převzatých od DPMB v roce 1971.

Když se objevil nápad se stálou a veřejnosti přístupnou expozicí na výstavišti, přijal ho generální ředitel DPMB Miloš Havránek s nadšením. „Je to naprosto ideální prostor. Historické autobusy a trolejbusy tam zamíří po vlastní ose. Nereálné není ani vybudování kolejí přímo do pavilonu, když hned vedle stojí pisárecká vozovna, odkud by sem tramvaje přímo najely,“ vidí reálnost zřízení muzea MHD Havránek.

Zároveň je optimista a věří, že pokud se nevyskytnou nečekané překážky, mohlo by se muzeum už v příštím roce otevřít návštěvníkům.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.