Brněnští zastupitelé schválili nová pravidla přidělování obecních bytů

autor: | 6. 9. 2023 | Články

Foto: MMB

Srozumitelnější podmínky a díky tomu hladší průběh obsazování obecních bytů si Brno slibuje od změny pravidel jejich pronájmu, kterou v úterý schválili zastupitelé města. Novinky se týkají startovacích bytů pro mladé páry a rodiny, bydlení pro seniory a uprchlíky z Ukrajiny.

Speciální kategorie bytů určená pro mladé páry a rodiny byla vytvořena za účelem dát mladým lidem šanci získat na několik let byt za snížené nájemné a mít tak prostor ušetřit peníze na další bydlení. Byty se takto pronajímaly na tři roky s možností dvouletého prodloužení.

„Nově bude platit, že pokud během doby nájmu nevyvstanou s nájemníky žádné problémy, budou ve startovacím bytě moci zůstat jako v běžném obecním. Věříme, že se díky tomu budou v Brně moct trvale zabydlet mladé rodiny, pro něž jsou ceny hypoték a pořízení nemovitosti nedostupné,“ sdělila náměstkyně primátorky pro oblast bydlení a správy majetku Karin Podivinská.

Foto: Dům se startovacími byty ve Stamicově ulici v Kohoutovicích

Za nových podmínek město nabídne zanedlouho 14 startovacích bytů. Zájemci najdou informace na webu bydleni.brno.cz. Celkem má Brno aktuálně 170 startovacích bytů.

Dosavadní kategorie Byty v domech s pečovatelskou službou se mění na příznačnější Dostupné byty pro seniory. Cílem úpravy je nabídnout starším lidem důstojné bydlení s menší metráží a tím pádem s menšími náklady.

V současnosti město disponuje 1 048 těmito byty (v tomto čísle jsou zahrnuty i čerstvě dokončené byty v Bedřichovické ulici ve Slatině, které v září čeká kolaudace). V pořadníku na ně čeká asi 400 lidí. O seniorské bydlení mohou požádat lidé, kteří mají trvalé bydliště v Brně, požívají starobní důchod, nevlastní dům, nebo byt ani nejsou jeho nájemci.

Poslední změna v pravidlech pronájmu bytů se týká ukrajinských uprchlíků, kteří sice nemají v České republice trvalý pobyt, ale byla jim poskytnuta tzv. dočasná ochrana. Tato změna jim dovoluje ucházet se o byty ve správě města nebo městských částí spolu s občany České republiky, s nimiž budou posuzováni dle stejných kritérií. Pokud budou vybráni jako nejvhodnější nájemci, smlouva s nimi bude uzavřena pouze na dobu určitou, limitovanou dobou trvání režimu dočasné ochrany.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.