Brněnské vodojemy: začíná předprodej vstupenek

autor: | 31. 1. 2023 | Články, Kultura

Foto: TIC Brno

Monumentální prostory vodojemů ve svahu Žlutého kopce mohou fanouškům fantazy žánru připomínat Morii z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Jsou technickou památkou a unikátním industriálním prostorem. Jejich zpřístupnění je součástí projektu Brno Industrial.

Práce na zpřístupnění vodojemů začaly na podzim 2019, první turisty tu začali provázet v červnu následujícího roku. V době proticovidových opatření byly prohlídky zrušeny a znovu obnoveny v říjnu loňského roku.

Na které zájemce se ještě nedostalo a chtějí tuto jedinečnou technickou památku navštívit, bude předprodej březnových prohlídek vodojemů zahájen v úterý 31. ledna v 10 hodin v informačních centrech TIC Brno a na www.podzemibrno.cz.

Trojice různě starých podzemních vodojemů se ukrývá v nenápadném areálu mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou. Nejstarší nádrž umístěná nejvýchodněji při ulici Tvrdého byla vystavěna společně s pisáreckou úpravnou vody a vodojemem na Špilberku mezi lety 1869 a 1872. Druhý jižněji umístěný podzemní vodojem přibyl mezi roky 1896 až 1900. Pravděpodobně teprve v období 10. let 20. století byly oba vodojemy doplněny o třetí a největší, který tvoří dvě oddělené nádrže.

Vodojemy byly v roce 1997 odpojeny od vodovodní sítě a po úvahách o jejich dalším využití určeny okolo roku 2014 k likvidaci. K tomu ale naštěstí nedošlo a vedení města naopak rozhodlo o jejich rekonstrukci. Práce na zpřístupnění vodojemů začaly na podzim 2019 a letos by měly být dokončeny včetně vybudování potřebného zázemí.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.