Brněnské události a výročí uplynulého týdne

autor: | 19. 2. 2023 | Články

Foto: archiv FNUSA

14. února 1924 se narodil Jiří Dušek, herec. Stál u zrodu divadla Večerní Brno, nicméně většinu svého života spojil s Divadlem bratří Mrštíků (dnes Městské divadlo Brno). V roce 2009 obdržel od Herecké asociace Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

15. února 2003 zemřel Vlastimil Koubek, architekt. Narodil se v Brně a studoval architekturu na VUT. Po dokončení studií pracoval pro různé firmy jako architekt kancelářských budov. V říjnu 1948 emigroval do Velké Británie.

16. února 1938 se narodil Zbyšek Pantůček, kabaretní zpěvák. Vystupoval v brněnských kavárnách a estrádních programech. Od roku 1972 vystupoval s bratrem Liborem a Orchestrem Gustava Broma a s orchestrem brněnského studia Československého rozhlasu

16. února 1941 se narodil Jan Černý, lékař, kardiochirurg. V letech 1990–2005 byl ředitelem nezávislého Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie vFakultní nemocnici u sv. Anny. První brněnskou transplantaci srdce provedl v roce1992. Roku 2005 jeho tým uskutečnil první kombinovanou transplantaci srdce, jater a ledviny v celé Evropě.

16. února 1952 zemřel Ivo Váňa Psota, tanečník a choreograf. V roce 1926 se stal baletním mistrem a později uměleckým šéfem brněnského Národního divadla, kde přijal pseudonym Ivo Váňa Psota. Po vzoru své matky si v roce 1929 v Brně otevřel také baletní školu.

17. února 1931 se narodil Jiří Tomek, herec. V letech 1949 – 1953 absolvoval JAMU. Své první angažmá měl ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Poté nastoupil do Divadla bratří Mrštíků. Hrál především komediální a dramatické postavy.

17. února 1990 zemřel Gustav Křivinka, hudební skladatel. Studoval na Státní konzervatoři v Brně hru na housle a skladbu. Ve studiu pak pokračoval na JAMU. V roce 1961 se stal režisérem hudebních pořadů v Československé televizi. Připravoval přímé přenosy koncertů, divadelních představení vážné i populární hudby.

18. února 1901 se narodil Hugo Haas, herec a režisér. Hugo s bratrem studoval zpěv na brněnské konzervatoři. Po jejím absolvování v roce 1920 mu ředitel brněnského národního divadla Václav Štech nabídl místo a zde působil dva roky. Mezi nejvýznamnější role Haase patřil doktor Galén v dramatu Bílá nemoc. Jeho poslední rolí byla v roce 1939 postava ředitele Busmana v Čapkově R.U.R.

18. února 1958 zemřel Jaroslav Kvapil, klavírista, dirigent, hudební skladatel a pedagog. V letech 19061909 studoval skladbu u Leoše Janáčka. Kromě toho studoval ještě hru na klavír a varhany, kontrapunkt a zpěv. Po roce 1945 byl profesorem skladby a vedoucím katedry skladby a hudební teorie na JAMU.

19. února 1996 se narodila Eliška Březinová, krasobruslařka. Je šampionkou EduSport Trophy 2019, vítězkou New Year’s Cup 2014, šampionkou Santa Claus Cup 2015 a sedminásobnou českou národní mistryní. Je mladší sestrou krasobruslaře Michala Březiny.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Dům “U Tří knížat” a jeho zachovalý gotický sklep, kde se nachází vinotéka 🍇🍷, která určitě stojí za návštěvu - mají velký výběr vín z Moravy i celého světa 🌎 #brnoarchitecture #goticarchitecture #wine #winelover #geniusloci #utriknizatImage attachment

Dům “U Tří knížat” a jeho zachovalý gotický sklep, kde se nachází vinotéka 🍇🍷, která určitě stojí za návštěvu - mají velký výběr vín z Moravy i celého světa 🌎 #brnoarchitecture #goticarchitecture #wine #winelover #geniusloci #utriknizat ... See MoreSee Less

21 hours ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.