Brněnské události a výročí uplynulého týdne

autor: | 12. 2. 2023 | Články

Foto: J. G. Mendel

6. února 1912 se narodil Zdeněk Dopita, divadelní režisér. Od roku 1950 do roku 1960 byl ředitelem Divadla bratří Mrštíků (dnešní Městské divadlo Brno). Byl profesorem na JAMU. Mezi jeho žáky patřili například Libuše Šafránková nebo Oldřich Kaiser.

6. února 2000 zemřel Bohuslav Klíma starší, archeolog a geolog. Proslavil se hlavně svými výzkumy v PavlověPo vzniku akademie věd (1952) přešel z muzea do brněnské pobočky Archeologického ústavu akademie. V ústavu působil celou svoji aktivní vědeckou dráhu až do roku 1995.

7. února 1921 se v Brně narodil Zdeněk Chlup, architekt. Absolvoval Vysoké učení technické v Brně. Založil Útvar hlavního architekta města Brna.

7. února 1922 se narodil Jan Skácel, básník a spisovatel. Od roku 1948 pracoval jako kulturní referent deníku Rovnost, odkud v roce 1954 přešel do literární redakce brněnského rozhlasu. Tam zůstal až do roku 1963, kdy se stal šéfredaktorem kulturní revue Host do domu a ROK (Revue otevřené kultury).

7. února 1945 byl v Brně Vladimírem Blažkou a Aloisem Bauerem proveden atentát na Augusta Gölzera, který byl po Reinhardu Heydrichovi druhým nejvyšším představitelem nacistické SS.

7. února 1951 se narodil Miroslav Donutil, herec. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění. Již za studií hrál v divadle Husa na provázku, kde působil od rohku1973 až do roku 1990.

7. února 2017 zemřel Antonín Přidal, překladatel a spisovatel. Po maturitě studoval v letech 1953 až 1958 anglistiku a hispanistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Následně působil na Divadelní fakultě JAMU (od roku 1991 jako docent a od roku 1993 jako profesor) v ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky.

8. února 1865 Gregor Johann Mendel představil na zasedání Přírodovědného spolku v Brně výsledky několikaleté práce a zformuloval Mendelovy zákony dědičnosti, které umožňují vědecké pěstování rostlin a živočichů.

8. února 1931 se v Brně narodil Milan Chladil, zpěvák. V letech 19491954 začal zpívat s orchestrem Erika Knirsche. Mezi jeho koníčky patřil sport. V Brně hrál první ligu basketbalu, věnoval se i fotbalu, volejbalu, nohejbalu a tenisu.

9. února 1931 se narodil Josef Masopust, fotbalista a trenér. V roce 1978 přivedl fotbalisty Zbrojovky Brno jako trenér k prvoligovému mistrovskému titulu.

9. února 1942 se narodil Miloš Štědroň, skladatel, vědec a pedagog. V roce 1994 byl na Masarykově univerzitě jmenován profesorem. Teorii skladby a další předměty vyučoval také na JAMU. Dlouhodobě spolupracoval s Divadlem Husa na provázku Napsal desítky hudebních doprovodů k činohrám a filmům.

10. února 1364 byla v Brně uzavřena dynastická smlouva mezi Lucemburky a Habsburky. Obě strany se zavázaly, že v případě vymření jednoho z rodů připadnou všechny jejich země rodu druhému.

10. února 1942 zemřel Jaroslav Kallab, právník, rektor MU. Po založení Masarykovy univerzity se stal řádným profesorem dějin právní filozofie a práva i řízení trestního její právnické fakulty. Byl několikrát jejím děkanem, jednou i rektorem celé univerzity, a také zde v roce 1928 vybudoval kriminologický ústav, jehož se stal ředitelem.

11. února 1912 se narodil Rudolf Firkušný, klavírista světového jména. V roce 1917 došlo k setkání malého Rudolfa s Leošem Janáčkem. Ten rozpoznal mimořádné hudební nadání pětiletého chlapce a svěřil zázračné dítě do péče profesionálních učitelů. V roce 1993 byl poctěn čestnými doktoráty MU a JAMU.

11. února 2017 zemřela Jarmila Šuláková, moravská folklórní zpěvačka. V roce 1952 se stala sólistkou Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN), s nímž natočila přes 600 rozhlasových snímků a absolvovala stovky turné po celém světě.

12. února 1348 král Karel IV. potvrdil Brnu všechna předchozí privilegia, která mu udělili čeští králové i moravská markrabata.

12. února 1942 se narodil František Derfler, herec. Po absolutoriu na JAMU působil v Divadle Husa na provázku. Od roku 1980 byl členem činohry Národního divadla v Brně, kde byl v letech 1990 až 1997 šéfem jeho činohry.

12. února 1956 se narodil Stanislav Moša, režisér, textař, libretista. V roce 1990 se stal uměleckým šéfem a v roce 1992 ředitelem Městského divadla Brno. Režíroval více než 120 inscenací a působil i v zahraničí, například v Německu, Itálii nebo Slovinsku. Stál u zrodu myšlenky vybudovat v divadle Soudobou hudební scénu.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.