Brněnské události a výročí uplynulého týdne

autor: | 5. 2. 2023 | Články

Foto: ČTK – tehdy 36letý Josef Mynář z Tišnova po transplantaci

30. ledna 1890 se narodila Jarmila Kurandová, herečka. Byla dlouholetou členkou činoherního souboru Zemského (Státního) divadla v Brně (19351960) a jednou z nejznámějších postav babičky v televizním filmu natočeném v roce 1971 podle stejnojmenné knihy Boženy Němcové.

30. ledna 1901 zemřel Alois Pražák, politik. V roce 1849 stál u zrodu Národní jednoty svatých Cyrila a Metoděje v Brně, pozdější Matice moravské. Na počátku roku 1848 si otevřel v Brně na rohu Velkého náměstí (dnes náměstí Svobody) a Kobližné ulice vlastní „veřejnou agenturu“. Pod Pražákovým vedením uskutečňovala Morava vlastní národní politiku, nezávislou na politice staročeské.

31. ledna 1741 se narodil Jan Křtitel Lachenbauer, biskup brněnský. Brněnským biskupem byl jmenován 11. listopadu 1786 a papež to potvrdil 29. ledna 1787. V katedrále Petra a Pavla na Petrově pořídil obrazy na čtyři boční oltáře.

31. ledna 1866 se konala v Brně poslední veřejná poprava v prostoru dnešní Údolní ulice. Popraveným byl loupežník Josef Čapek.

2. února 1957 se narodil Erik Pardus, herec. Po studiu na JAMU nastoupil v roce 1982 do Divadla bratří Mrštíků (dnešní Městské divadlo Brno), kde působil až do své smrti v roce 2011.

2. února 1983 tým lékařů vedený profesorem Vladimírem Kořístkem z II. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně uskutečnil poprvé v Československu u člověka transplantaci jater.

3. února 1646 vydal císař Ferdinand III. Habsburský Brnu švédské privilegium“: za úspěšnou obranu proti Švédům. Město nemuselo pět let splácet dluhy, změnil městský znak a dal brněnským měšťanům bezplatné právo ve všech českých a rakouských zemích.

4. února 1973 se narodil Petr Horký, režisér, spisovatel a polárník. V letech 1992–1996 vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. Jako moderátor začínal v brněnském rádiu Hády, později v televizním studiu ČT Brno, kde moderoval televizní soutěž Oáza nebo dětskou soutěž Hip Hap Hop.

4. února 1987 se narodila Lucie Šafářová, tenistka. Na okruzích působila v letech 2001–2019. V srpnu 2017 se na šest týdnů stala světovou jedničkou ve čtyřhře. Na French Open v roce 2015 si zahrála finále dvouhry. S českým týmem pětkrát triumfovala ve Fed Cupu. Kariéru ukončila čtyřhrou na French Open 2019.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.