Brněnské události a výročí uplynulého týdne

autor: | 14. 5. 2023 | Články

Foto: Technické muzeum v Brně – první ohňostroj v roce 1736

8. května 1844 bylo na žádost občanů Královo Pole povýšeno na městys. V čele obce stál až do roku 1850 rychtář jmenovaný vrchností.

10. května 1908 bylo slavnostně otevřeno nové fotbalové hřiště SK Moravská Slavia.

10. května 1923 se uskutečnilo 1. mezinárodní atletické utkání žen v Brně: Brno – Paříž.

10. května 1924 Český rozhlas zahájil vysílání brněnské pobočky Radiojournalu.

10. května 2011 zemřel Erik Pardus, herec. Od roku 1982 do konce života byl členem souboru Divadla bratří Mrštíků (dnes Městského divadla Brno). Hrál rovněž ve filmech Černí baroni, Okno do hřbitova, v televizním seriálu Četnické humoresky nebo Hříšní lidé města brněnského.

11. května 1862 vzlétl nad Brnem balon „aeronauta“ Antoina Regentiho. Start byl v místech paláce Morava na dnešním Malinovského náměstí. Odtud vystoupal do výše 340 metrů a po dvouhodinovém letu přistál u Cacovic.

12. května 1975 se v Brně narodil David Kostelecký, sportovní střelec. Na letních olympijských hrách v roce 2008 získal zlatou medaili a v roce 2021 stříbrnou medaili ve střelbě na trap.

12. května 1971 zemřel Ludvík Kundera, klavírista, muzikolog a hudební pedagog. Byl prvním rektorem JAMU. Je otcem spisovatele Milana Kunndery a strýcem básníka a dramatika Ludvíka Kundery.

12. května 1975 se v Brně narodil David Kostelecký, sportovní střelec. Na letních olympijských hrách v roce 2008 získal zlatou medaili a v roce 2021 stříbrnou medaili ve střelbě na trap.

13. května 1736 se v Brně konal první historicky zdokumentovaný ohňostroj. Uskutečnil se ke korunovaci milostného obrazu Panny Marie Svatotomské. Byl odpálen městskými ohňostrůjci a dělostřelci.

13. května 1890 se narodil Jan Víšek, architekt. V roce 1923 odešel do Brna, kde nastoupil do projekční kanceláře pro výstavbu Masarykovy univerzity. Po odchodu do penze ještě působil jako externí spolupracovník při výstavbě Janáčkova divadla.

14. května 1636 Brněnské kolo. Kolářský mistr Georg Birck dokutálel na brněnskou radnici do kanceláře tehdejšího rychtáře Daniela Schramma vozové kolo, které vyrobil v Lednici. S prací začal při východu slunce a do Brna dorazil ve čtvrt na sedm večer. Pohnutkou k tomuto úctyhodnému výkonu byla sázka o 12 tolarů. Kolo bylo na památku zavěšeno na tehdejší radnici v Radnické ulici.

14. května 2002 byla slavnostně otevřena novostavba knihovny v areálu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí získal již třetí ocenění.

A jak se líbí vám?

Více informací v článku ⬇️⬇️⬇️
... See MoreSee Less

1 month ago

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.