Brněnské události a výročí uplynulého týdne

autor: | 23. 4. 2023 | Články

Foto: HC Kometa Brno

17. dubna 1847 se narodil Jan Pištěk, operní pěvec. V roce 1884 se stal prvním ředitelem českého Prozatímního Národního divadla ve Veveří ulici.

17. dubna 1944 se narodila Eva Tálská, divadelnice, scenáristka a režisérka Jedna ze zakládajících osobností Divadla Husa na provázku.

17. dubna 1945 došlo k zastavení provozu tramvajové dopravy. Vzhledem k blížícím se osvobozovacím bojům Rudé armády byl zcela zastaven provoz tramvajové pouliční dráhy.

17. dubna 1952 byla pokřtěna a na vodu Brněnské přehrady spuštěna loď Mír.

17. dubna 2012 byl otevřen zrekonstruovaný park Lužánky. Rekonstrukce nejstaršího veřejného parku v českých zemích o rozloze 19 hektarů probíhala v několika etapách od počátku 90. let minulého století.

18. dubna 1946 se narodil Oldřich Machač, hokejový obránce a reprezentant. Většinu své hráčské kariéry odehrál za Zetor Brno a reprezentoval Československo na mnoha mezinárodních turnajích. Získal zlatou medaili na třech mistrovstvích světa a je trojnásobným medailistou z olympijských her. Je členem Síně slávy českého hokeje a Síně slávy IIHF.

18. dubna 2005 lékaři Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně provedli transplantaci srdce, jater a ledvin najednou, poprvé v Evropě.

19. dubna 1561 král Ferdinand I. povolil Brňanům zápis Špilberku do zemských desek. Hrad Špilberk koupili Brňané předchozího roku od moravských stavů, co stavy odkoupily od císaře celé špilberské panství.

19. dubna 1989 bylo Brno vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

19. dubna 2017 se Kometa Brno stala mistrem Tipsport extraligy. Po dlouhých 51 letech znovu získalo Brno mistrovský titul v ledním hokeji. V boji o titul Kometa porazila v play-off Bílé Tygry Liberec v posledním zápase hraném v Brně 19. dubna 5:2.

20. dubna 2011 byla ve Štýřicích zahájena stavba 111 metrové budovy AZ Tower, nejvyšší v ČR.

20. dubna 1943 se narodil Milan Černohouz, zpěvák a podnikatel. V letech1966 až 1984 působil jako zpěvák v Orchestru Gustava Broma, vystupoval také s rozhlasovým Orchestrem studio Brno. S oběma orchestry natočil na 900 písní.

21. dubna 1892 se narodil Jaroslav Kvapil, klavírista, dirigent, skladatel a pedagog. Po vzniku Československa působil na varhanní škole, v roce 1919 byl jmenován profesorem klavíru na brněnské konzervatoři. Po osvobození byl profesorem skladby a vedoucím katedry skladby a hudební teorie na JAMU.

21. dubna 1922 došlo k obnovení činnosti Klubu cyklistů Brno.

21. dubna 2010 byly otevřeny zrekonstruované jarní zahrady pod Špilberkem.

21. dubna 2022 byl po rekonstrukci opět zpřístupněn Palác šlechtičen.

22. dubna 1324 královna Eliška Rejčka vydala zakládací listinu komínského kostela.

22. dubna 2002 byly slavnostně otevřeny nové prostory Design centra České republiky.

22. dubna 2017 zemřel Jaromír Vašků, patologický fyziolog. Byl koordinátorem státního výzkumného úkolu podpory a náhrada srdce; V letech 1970 až 1973 byl rektorem Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (dnešní Masarykova univerzita).

23. dubna 2015 byla zahájena výstava Konec druhé světové války na jižní Moravě. Výstava přiblížila plány sovětského velení a faktický průběh osvobozovacích bojů jednotek Rudé armády a jejich rumunských spojenců od Lanžhota až po Brno.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

https://www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/

Nevíte, co si naplánovat na Velikonoce? Správa jeskyní ČR - Správa jeskyní Moravského krasu otevře s předstihem veřejně přístupné jeskyně 🔝

www.brnenskyhlas.cz/podzemi-vyda-poklady-na-velky-patek-14-jeskyni-zahaji-sezonu/
... See MoreSee Less

3 weeks ago
BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️

BRNOmycity vzorově třídí odpad 🗑 Městem vlastněná společnost SAKO Brno už rok provozuje novou třídící linku, která jede na dvousměnný provoz. Pokračování v článku ↘️↙️ ... See MoreSee Less

3 weeks ago

Comment on Facebook

Mezitím u nás v baráku, kde bydlí převážně studenti

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.