Březen na hvězdárně odstartuje Den brněnské kosmonautiky

autor: | 1. 3. 2023 | Články

Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Na hvězdárně a planetáriu na Kraví hoře se 1. března v dopoledních hodinách otevřou brány běžným pozemšťanům. Během Dne brněnské kosmonautiky, který je určen pro širokou veřejnost, se zájemci ve středu mohou setkat s vesmírnými firmami a společnostmi a také se zúčastnit výjimečného workshopu. To vše za účasti doposud jediného československého kosmonauta Vladimíra Remka a Aleše Svobody, jediného českého náhradního kosmonauta Evropské kosmické agentury.

„Česká republika za posledních deset let, tedy od svého vstupu do Evropské vesmírné agentury, udělala obrovský pokrok. Brno je v této oblasti v republice jasným tahounem,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Jiří Dušek. Připomněl, že například nyní je Brno zapojeno do vývoje špičkového vesmírného dalekohledu, který bude pozorovat rentgenové záření a černé díry až v nejvzdálenějším vesmíru.

Zájemci mohou nahlédnout do prostor, kde technici certifikovaní Evropskou vesmírnou agenturou integrují umělé družice. Dozvědí se, jak postavit satelit, aby přežil start i extrémní podmínky ve vesmíru nebo se seznámí se sondami, jejichž rodokmen sahá až do Brna. Vstup do digitária je zdarma.

Zdroj: Aleš Pelikán, redaktor

Doporučujeme

Sledujte nás na Facebooku

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.